Beşiktaş karıştı!

Beşiktaş karıştı!

Beşiktaş yönetimini, kongrede ibra etmeyen bir grup üye, Başkan Yıldırım Demirören ve ekibini mahkemeye verdi.

Beşiktaş karıştı!
16px
24px
02.04.2008 13:14
ABONE OLgoogle

Beşiktaş yönetimini, 24 Şubat'ta yapılan kongrede ibra etmeyen bir grup üye, Başkan Yıldırım Demirören ve ekibini mahkemeye verdi. Başta Fulya Projesi olmak üzere transferler, Del Bosque davası ve Demirören'in alacaklarıyla ilgili iddialar savunma bekliyor.

Beşiktaş'ta, 24 Şubat Pazar günü yapılan idari ve mali kongrede yönetimi ibra etmeyen kongre üyeleri Siyah-Beyazlı kulübü mahkemeye verdi. Beşiktaş yönetiminin icraatlarını uygun bulmayan üyeler, önce kongrede bunu dile getirdi, sonra da Başkan Yıldırım Demirören ve yönetim kurulunu ibra etmedi. Bunu da imzalı bir dilekçeyle kongre başkanına ilettiler.

Üyeler, bu kez de mahkeme sürecini başlattı. Yönetime yönelik suçlamalar arasında; kongrede usulsüzlük ve aykırılık yapıldığı, alacakların bilançoda gösterilmediği, borçların artırıldığı, transfer ödemeleri ile Fulya Projesi'ndeki sözleşme şartlarının kulüp aleyhine kullanıldığı iddiaları yer alıyor. Mahkemeye sunulan belgelerde kongrenin iptali ve yeniden yapılması da talep ediliyor.

Yönetimi ibra etmeyen kongre üyeleri, İstanbul Adliyesi Hukuk Mahkemesi'ne Beşiktaş yönetimi aleyhine 14 ana madde halinde suç duyurusunda bulundu. Dilekçede, inşaat sahibi Aşçıoğlu firmasıyla yapılan sözleşmede paylaşımlar metrekare üzerinden olmasına karşın değerleri yüksek yerlerin Aşçıoğlu'na bırakıldığı, düşük yerlerin ise Beşiktaş'a kaldığı itirazları öne çıkıyor. Özellikle fazla katlarla ilgili Beşiktaş'ın zarara uğratıldığına dikkat çekiliyor. Mahkeme, yönetim kurulundan savunma isteyecek ve iddiaların gerçek olup olmadığını araştıracak. Eğer bu iddialar doğru edilirse Beşiktaş Kulübü'nün tüm hesapları inceleme altına alınacak. Fulya Projesi bile yeni baştan şekillenebilecek.

Yönetimi ibra etmeyen üyeler, 14 iddiaya cevap arıyor

1- Fulya Projesi'nde Beşiktaş aleyhine yapılan sözleşmeler: Fulya projesinde inşaatlar yapılırken paylaşım yüzde 67 Beşiktaş, yüzde 33 firma olarak gerçekleştirildi. Fakat anlaşma sonrası değerli katları Aşçıoğlu firması aldı. Proje 24 kat olarak başladı, sonra 36'ya çıktı. İki blokta toplam 24 katta 96 fazladan daire yapıldı. Siyah-Beyazlı kulüp bu fazlalıktan yüzde 67'lik hakkını almayarak Beşiktaş Kulübü zarara uğratıldı.

2- Fulya tesislerinin yıkımı ve metro çıkışının bu alana yapılması: Metro başka alana yapılabilecekken altyapının oradan geçen proje kabul edildi. Böylelikle altyapının çalıştığı alan ranta çevrildi.

3- Beşiktaş Çilekli tesislerinin Siyah-Beyazlı kulübün elinden çıkarak bir üniversiteye verilmesi.

4- Kongreyi etkilemek. Dernekler Kanunu'na muhalefet edilerek 'İbra etmemek hainliktir' açıklaması yapıldı.

5- Kongrede usulsüz oylama ve yasalara aykırılık gerçekleşti. Üye giriş kartı, kimlik numarası bulunmayan kişiler maddelerin oylanmasında el kaldırdı.

6- Bedava bilet verilmesi. Bunun, Vali Güler'in Ferdi Aslan'ın ölümünden sonra yaptığı "bazı gruplara bedava bilet verilmesi" sözleriyle ortaya çıkması.

7- Gerçeğe aykırı bilançolar: Şampiyonlar Ligi'nden gelen 11.884.840 YTL'nin bilançoda gösterilmesi, buna karşılık Del Bosque'ye ödenecek tazminatın bilançoda yer almaması.

8- Del Bosque olayında genel kurula yanlış bilgi verilmesi. Bu paranın ödenmeyeceğinin alkışlarla açıklanması. Fakat bir ay sonra 8,5 milyon Euro'yu ödeyeceğini açıklaması.

9- Genel kurul oyu olmadan Şan Ökten tesislerinin adının değiştirilmesi.

10- Schildenfeld'in transferi sırasında meydana gelen usulsüzlük. Drpiç için anlaşmaya varılması, vazgeçilince 2 milyon Euro fesih bedeli ödenmesi. Bu parayı ödememek için Schildenfeld'in transferinin gerçekleşmesi. Bununla birlikte kulübün zarara uğratılması.

11- Seyahat giderlerinin yüksekliği.

12- Menajer giderleri: Alınan oyunculara ödenen yüksek meblağlar karşısında gönderilirken üstüne para ödenmesi ve menajerlerin zengin edilmesi.

13- Futbolcu alacaklarının ödenmemesi ve Ricardinho'nun borç belgesini imzalamaması.

14- UEFA kriterlerine aykırı borçlanma yapısının oluşturulması. Kulübün Başkan Yıldırım Demirören'e olan borcunun her geçen gün artması.

Mali Kongre'de tartışma çıkmıştı

Beşiktaş'ta 24 Şubat'ta yapılan ve 'ibra edilmeyecek' dedikodularıyla tansiyonu iyice yükselen Mali Kongre'de, Başkan Demirören ve yönetimi oyçokluğuyla sınıfı geçmişti. 1.019 üyenin katıldığı kurulda yaklaşık 750 kişi oy kullanırken, Yıldırım Demirören ve yönetimi, mali ve idari bakımlardan ayrı ayrı oyçokluğu ile ibra edilmişti. 1.1.2007-31.12.2007 dönemi yönetim kurulunun, idari ve mali bakımdan aklanmasını içeren oylamada yönetim kurulunu 20 üye ibra etmezken, aynı üyeler mali açıdan da ibra lehine oy vermemişti. Üyeler, imzaladıkları dilekçeyi de kongre divan başkanı Ali Rıza Dizdar'a vermişti.

Beşiktaş hisseleri yatırımcıyı şaşırtıyor

Beşiktaş AŞ hisselerinin son 15 günlük alım-satım hacmindeki yükseklik dikkat çekiyor. Borsada işlem gören hisse senetlerinin, 3,94'e çıkıp 2,14'e kadar düşmesi ve alım-satımların normalin dışına çıkmasının SPK ile İMKB yetkililerinin konuya eğilmesine sebep olduğu öğrenildi. Bu anormal tablo, elinde Beşiktaş hisse senetleri bulunan yatırımcıların da şikâyetini beraberinde getirdi. Beşiktaş AŞ'nin başını ağrıtacak diğer bir husus da ilk 3 aylık bilanço olacak. Vicente Del Bosque'ye ödenen 8,5 milyon Euro'luk tazminatın bilançoyu olumsuz etkileyeceği öne sürülürken, öz sermaye konusunda da yeni yaptırımların gelebileceği kaydediliyor.

Ülker'in paraları, futbola mı gidiyor?

Basketbolda büyük çıkış yapan Beşiktaş Cola Turka'nın oyuncuları, paralarını alamadıkları için antrenmana çıkmamıştı. Sponsor firma Ülker'in yetkilileri ise dün maddi olarak Beşiktaş'a her türlü desteği verdiklerini, sorunların kendilerinden kaynaklanmadığını belirtti. Ülker, geçen sezonki anlaşma gereği 5 yıllık sponsorluk bedelini Siyah-Beyazlı takıma ödemişti. Ülker, Beşiktaş Cola Turka'nın moral motivasyonunu artırmak amacıyla Türkiye Ligi, Türkiye Kupası ve ULEB Kupası'nı kapsayan bir prim sistemini hayata geçirdi. Jarusalem ve Kızılyıldız maçı primleri de ödendi. Ülker'in basketbol şubesine verdiği paraların futbola kaydırıldığı iddia ediliyor.

Zaman

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde