Bedimuhamedov, Türklerle birlikte

Bedimuhamedov, Türklerle birlikte

Berdimuhamedov Hazar Denizi kıyısındaki Serdar Oteli'nde Türk işadamları ile bir araya geldi.

Bedimuhamedov, Türklerle birlikte
16px
24px
30.09.2008 19:27
ABONE OLgoogle

 Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov Hazar Denizi kıyısındaki Serdar Oteli'nde Türk işadamları ile bir araya geldi.

Berdimuhamedov, Hazar'ın kıyısında Avaza turizm bölgesinde büyük yatırımlar yapan Türk şirketleri Polimeks, Sehil ve İçkale yetkililerini kabul etti. Türk işadamları, yatırım faaliyetleri hakkında Türkmen lidere bilgi verdi.
Berdimuhamedov, önce Polimeks Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca'yı kabul etti. Türk şirketlerin üslendikleri projelerin hayata geçirilmesi konusunda sorumlu davrandıklarını dile getiren Berdimuhamedov, duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Tabanca, Avaza turizm bölgesinde inşaatı sürdürülen projelerin gidişatı hakkında bilgi verdi. Polimeks ile İçkale ortaklaşa olarak, Avaza'da 7 kilometre uzunluğunda suni bir kanal kuruyor. Kanal, gemilerin de işlemesine elverişli şartlarda inşa ediliyor. Bu projesinin maliyeti 180 milyon Euro. Polimeks, bunun yanında 130 milyon Euro değerinde Türkmenbaşı kentinin su ve kanalizasyon sistemini kuracak. Ayrıca, yine Türkmenbaşı şehri için toplam maliyeti 66 milyon doları bulacak deniz suyunu arıtma tesisi de kuracak.

Türkmen lider Berdimuhamedov, daha sonra da Sehil Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Çap'ı kabul etti. Sehil'in kurduğu 308 kişilik kaplıca, 180 ve ayrıca 900 kişilik sağlık merkezlerinin inşaatı hakkında bilgi verdi.

Berdimuhamedov, Sehil şirketinin uzman kadrolarıyla taahhüdünü yerine getirmekte gösterdiği hassasiyetle Türkmenistan'da güvenilir bir şirket olduğunu ifade etti.

Ardından da İçkale Şirket Yetkilisi Burak Kılıçer'in görüşmesi gerçekleşti.

Türk şirketlerinin yoğun katılımıyla gerçekleşecek olan Avaza serbest turizm bölgesi projesi, dünya kamuoyunda büyük ilgi uyandırdı.Türkmen hükümeti, bu projenin hayata geçirilmesi için bazı imtiyazlar sağlayacak. Turistik bölgenin inşaatı için yurtdışından getirilen tüm mallar gümrük vergisinden, borsa ve tescil harcından, sertifika, lisans harcından ve arsa kira ödemesinden muaf tutulacak.

Öte yandan, inşaat alanında yabancı yatırımcıların yüzünü güldürecek bir karar daha kabul eden Berdimuhamedov, Türkmenistan'a getirilen çimento ürünlerinin gümrük vergisinden muaf tutulmasına ilişkin kararname imzaladı. Berdimuhamedov'un bu kararnamesi 1 Ekim'den itibaren yürürlüğü girecek.

Çoğunluğu Türk şirketlerin oluşturduğu yabancı yatırımcıların Avaza bölgesinde üslendiği projelerin toplam tutarı 4 milyar dolardan geçti. Türk şirketlerinden Garanti Koza 28 milyon Euro değerinde WTA tenis turnuvası kortu ve 249 milyon Euro değerinde elektrik santrali, Sehil 25 milyon Euro değerinde otel ve 62 milyon Euro değerinde 900 kişilik sanatoryum, Polimeks Şirketi 25 milyon dolar değerinde yat kulübü olan dinlenme merkezi, İçkale Şirketi 8 milyon dolar değerinde otel ve Engin Grupp Şirketi ise 7 milyon dolar değerinde ticaret merkezi inşa edecek.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde