Baykal: Operasyon ABD gölgesinde bitmiştir

Baykal: Operasyon ABD gölgesinde bitmiştir

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, sınır ötesi harekatın bitişinin herkes için süpriz olduğunu belirterek...

Baykal: Operasyon ABD gölgesinde bitmiştir
16px
24px
02.03.2008 18:33
ABONE OLgoogle
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, sınır ötesi harekatın bitişinin herkes için süpriz olduğunu belirterek, "Açıkça görülüyor ki Başbakan bile operasyonun ne zaman biteceğinden haberdar değil. Operasyon, ABD Savunma Bakanı ve Devlet Başkanının açıklamalarının gölgesinde bitirilmiştir" dedi. Baykal, Türkiye'nin K.Irak'tan erken çekilmesinin arkasındaki gerçeğin, ABD'nin K.Irak'taki terör üslerinin tümünü etkisiz kılabilecek bir zamanı ve imkanı Türkiye'ye vermemesi olduğunu savundu.

Kapatılacak olan belde belediyeler arasında yer alan Ankara Temelli Belde Belediyesi'nin düzenlediği protesto mitingine katılan ana muhalefet Genel Başkanı Baykal, burada toplanan bin kadar belde sakinine seslendi. Baykal, 863 belde belediyesini öngören yasanın Meclis'ten geçmesi durumunda Anayasa Mahkemesi'ne iptal başvurusu yapacaklarını söyledi. İktidarın Temelli hakına büyük haksızlık yaptığını, hükümetin bu yanlıştan pişmanlık duyarak döneceğini savunan Baykal, "Herşeye rağmen Temelli Belediyesi kapatılırsa, bilinki ilk CHP iktidarında bu belediye tekrar açılacaktır" diye konuştu.

Konuşmasının ardından Temelli Belediye Başkanı Alaattin Türkoğlu'nun makamına geçen Baykal, burada gazetecilerin soruları üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sınırötesi harekattan çekilmesini değerlendirdi. Baykal, Türk askerinin K.Irak'ta zor şartlarda, bir tek sivilin bile zarar görmeden başarılı bir operasyon gerçekleştirdiğini belirterek, "Terör örgütünün köklerini, kaynaklarını etkisiz hale getirecek kadar uzun süreli olmamıştır. Bu üzüntü verici. İsterdik ki; biraz daha uzun süreli ve terörü tümüyle etkisiz hale getiren bir operasyon olsun" dedi. Sınır ötesi harekatın bitişinin herkes için süpriz olduğunu kaydeden Baykal, "Açıkça görülüyor ki Başbakan'ın bile operosyonun ne zaman biteceğinden haberdar değil. Konuşmasını değiştirmek zorunda kalmıştır. ABD Savunma Bakanı ve Devlet Başkanının açıklamalarının gölgesinde bitirilmiştir" diye konuştu.

ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in Avusturalya ve Hindistan'dan başlayan ve Türkiye'de devam eden açıklamalarını hatırlatan Baykal, K.Irak'a yapılan operasyonun beşinci gününde ABD'nin "çıkın" demeye başlamasına dikkat çekerek, şöyle konuştu: "ABD Savunma Bakanı ile bizimkiler Perşeme günü görüştüler. Perşembe günü görüşürken, ABD Savunma Bakanı'na 'neden telaş ediyorusunuz. Biz zaten çıkma kararını aldık. Yarın saat 4'te çekecektik askerimizi' dediler mi? Böyle bir bilgi var mı? ABD Savunma Bakanı, 'Zaten çekileceklermiş. Biz boşuna telaş etmişiz' dedi mi? Hayır. ABD ile yakın koordinasyon içinde yaptık. Bu koordinasyon içinde yaparken, ABD Savunma Bakanı, Avusturalya'dan çıkın demeye başlamazdı. Eğer biz kararı ABD'den bağımsız almışsak, Perşembe günü öğle saatlerinde bunu ABD Savunma Bakanı 'niye telaş ediyorsunuz? Biz yarın çıkacağız' dedik mi? ABD Savunma Bakanı giderken uçağında gazetecilere 'Anlamış olmaları lazım onlara dört kez söyledim' diyor. Anlayıp anlamadıklarını bilmiyor. Meğer anlamışız."

"ABD'DE TERÖRÜ TÜMÜYLE ETKİSİZ KILINMASINI İSTEMEDİ"

Baykal, Türkiye'nin K.Irak'tan erken çekilmesinin arkasındaki gerçeğin ABD'nin K.Irak'taki terör üslerinin tümünü etkisiz kılabilecek bir zamana ve imkana kavuşturulması konusunda Türkiye'ye çok açık ve net bir tavır sergilememesi olduğunu savundu. ABD'nin teröre karşı belli bir aşamaya kadar destek verdiğini ancak tümünün tasfiyesi için uzun süreli ve işbirliği içinde desteği vermeyi uygun görmediğini ifade eden Baykal, siyasi iradeyi, TSK'nın nihai neticeyi alacak imkan ve ortamı oluşturmamakla suçladı. Baykal, "Bunun dış güçlerin yönlendirdiği bir çerçeve içinde şekillendiği çok açıktır. Böyle olması da doğaldır. Ama bütün mesele bu konudaki haklılığı herkese kabul ettirerek bu konuda sonuç almaya yönelik ısrar içinde olmamızdır" dedi.

ABD'nın Afganistan ve Irak'ta yıllarca kalmasını hatırlatan Baykal, "Kimse onlara 'bir hafta, bir ay içinde bitir' diyor mu? O zaman niçin bir hafta diyorsun. Terör orada. Orada her türlü malzeme ve askeri altyapı var. Onların tümünü tahrip etmediğinde o yarın kullanıyacak" diye konuştu.

Baykal, sınırötesi harekat ile ABD'de devlet başkanı, savunma bakanı konuşurken, Türkiye'de genelkurmay başkanının konuştuğuna dikkat çekerek, "Genelkurmay başkanı görevini yapmış bir kurumun başındadır. Sorun onunla ilgili değildir. Sorun, Türkiye'nin bu iş için geniş bir çalışma olanağına sahip olup olmadığı ile ilgilidir. Bunu sağlamakta siyasi iştir. Bu konuda sıkıntı olduğuda tartışma götürmez" dedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde