Başbakan'dan yatırımcılara Üsküp'ten müjde

Başbakan'dan yatırımcılara Üsküp'ten müjde

Girişimcilerin artık bakanlıkta uğraşmayacaklarını söyleyen Başbakan Erdoğan, yatırımcıların sorununu çözmek için ekip kuracaklarını açıkladı. İŞte Erdoğan'ın açıklamaları...

Başbakan'dan yatırımcılara Üsküp'ten müjde
16px
24px
14.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Başbakan Tayyip Erdoğan, bürokrasinin belli kesimlerinden sıkıntı çektiklerini belirtirken, 'Ön kesmeye bayılırlar' dedi. Yatırımcıların sorununu aşmak için Başbakanlık'ta ekip kuracaklarını anlatan Erdoğan, bu ekiple takipçi olacaklarını söyledi.

Erdoğan, dün Makedonya Başbakanı Vlado Buckovski ile birlikte Üsküp'te iş konseyi toplantısına katıldı. Burada Türk ve Makedon işadamlarına seslenen Erdoğan, bürokrasiden yakınırken şunları söyledi: "Her zaman söylüyorum, bizlere düşen mevzuat ve yasal konuda sıkıntıları ortadan kaldırmak. Girişimcinin önünü açmak. Siyasiler olarak bürokrasinin belli kesimleriyle hep sıkıntı çekiyoruz. Zira ön kesmeye bayılırlar."
Yatırımların teşviki ve tanıtımıyla ilgili Başbakanlık'ta bir birim kurulması için hazırlanan yasa tasarısının yakında Meclis'te geçeceğini kaydeden Erdoğan, yatırımcının "bakanlıklarda uğraşmayacağını" söyledi. Girişimcinin dosyasını kurulacak birimdeki yetkililere teslim edeceğini, o dosyayı bir kişinin takip edeceğini anlatan Erdoğan, zaman kaybının da önüne geçileceğini ifade ederken, "Böylece muhatabı da hesaba çekmem kolay olacak" dedi. Yatırımcının ne yapıp ne yapmadığının da yakından takip edileceğini söyleyen Erdoğan, "Bu konuyla ilgili bir atasözü var; Benim oğlum bina okur, döner döner yine okur" dedi.
Erdoğan'ın, paranın oturularak kazanılamayacağını belirtirken de "Siyasetçiler, bir maaşa talim ediyoruz. Siz paraya talim ediyorsunuz" sözleriyse salonda bulunanları güldürdü.

Konuşmasında geçen yıl Türkiye'ye 22 milyon turist geldiğini anlatan Erdoğan, İstanbul'un tarihi ve kültürel özellikleri göz önüne alındığında sadece bu şehre 22 milyon turist gelmesinin hedeflenmesi gerektiğini söyledi. Erdoğan, "Tarihse tarih, kültürse kültür... Ama ne yok? Maalesef helvacı yok" diye konuştu.

Yatırım Ajansı öncelikli
Başbakan Erdoğan'ın sözünü ettiği tasarının Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Kurulması Hakkında Kanun Tasarısı olduğu belirtildi. Söz konusu tasarı TBMM Genel Kurulu'nda 'temel yasa' olarak görüşülecek 15 yasa içerisinde üçüncü sırada yer alıyor. Tasarı yasalaştığında, Başbakanlığa bağlı olarak kurulacak Yatırım Ajansı, yatırımcıların kısa sürede yatırımlarını gerçekleştirebilmelerini sağlayacak.

Radikal

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde