Başbakan Yardımcısı Gül, Lübnan'da

Başbakan Yardımcısı Gül, Lübnan'da

BM'nin aldığı ateşkes kararının ardından Beyrut'a giden Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'nın 7 adımlık barış planına destek verdiklerini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Gül, Lübnan'da
16px
24px
16.08.2006 12:30
ABONE OLgoogle

Dışişleri Bakanı Gül, "Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'nın 7 adımlık planını kuvvetli bir şekilde destekliyoruz ve kalıcı barışa giden yolun da bu olduğuna inanıyoruz." dedi. Abdullah Gül, Türkiye'nin geçen bir ay içinde Lübnan'da yaşananları da büyük kaygıyla takip ettiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Gül, Beyrut'a gelişinde ilk önce Lübnan Dışişleri Bakanı Fevzi Salluk ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından kısa bir açıklama yapan Gül, ilk günden itibaren Lübnan'da akan kanın durdurulması için büyük bir gayret içinde olduklarını ifade etti. Türkiye'nin bu süre içinde bu haksızlığın ve Lübnan'a saldırıların durdurulması için büyük bir diplomatik çaba verdiğini de belirten Gül, geç de olsa 1701 sayılı BM kararının çıkmasından memnun olduklarını söyledi.

Lübnan'ın BM kararının çıkarılması için gösterdiği çabayı yakından bildiklerini ifade eden Dışişleri Bakanı Gül, "Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'nın 7 adımlık planını kuvvetli bir şekilde destekliyoruz ve kalıcı barışa giden yolun da bu olduğuna inanıyoruz." dedi.

Lübnan'daki saldırılar süresince Türkiye'nin insani yardımlar yaptığını ve bundan sonra da yardımlara devam edeceğini kaydeden Gül, "Lübnan'ın imarı, tamiri ve insani yaraların sarılması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu. Gül sözlerine "Türk halkının selamını ve desteğini sizin vasıtanızla Lübnan halkına iletiyorum." diyerek bitirirken basın mensuplarının sorularına yanıt vermeden salondan ayrıldı. Gül, şu an Meclis Başkanı Nebih Berri ile görüşüyor. Gül eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin oğlu Saad Hariri ve Başbakan Fuad Sinyora ile de görüşecek.

Beyrut/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde