Başbakan Tunceli'de kimlere kızdı

Başbakan Tunceli'de kimlere kızdı

Erdoğan: ''Tunceli'ni bu kadar sevenler, niye Munzur'un üzerine bir tek köprü yapamadı''

Başbakan Tunceli'de kimlere kızdı
16px
24px
25.10.2008 14:17
ABONE OLgoogle

Tunceli'ye gelişinde protestolarla karşılaşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şehre asılan “hoşgeldin” yazılı pankartları toplatan DTP'li Tunceli Belediyesi'ne sert çıktı.

Erdoğan, “Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanının Tunceli'ye gelişini haber veren veya halkın hoş geldiniz davetini ortaya koyan ya da mensubu bulunduğu partimizin pankartlarının belediye araçları tarafından toplatılmasının hangi akla sığdığını Tuncelili kardeşlerimin ıttılasına bırakıyorum. Halkımızı hükümetimize karşı ayaklanmaya davet etmek, çirkin yaklaşımlar sergileyecek haberler yapmak bu ülkenin barışına katkı değildir” dedi.

Başbakan Erdoğan, partisinin Tunceli Merkez İlçe Kongresi'ne katıldı. Erdoğan kongredeki konuşmasında, ilk olarak canlı bağlantı gerçekleştirilen Beşiktaş İlçe kongresindeki partililere seslendi. Erdoğan, “Kongrenin gerek partimize, gerek ülkemiz demokrasisine hayırlı olmasını temenni ediyorum. Beşiktaşımızda da yine kararlı bir hazırlık var. Bizler de Beşiktaş'ta ilçe başkanının bu konudaki kararlılığını biliyoruz” dedi. Daha sonra Tuncelili partililere seslenen Erdoğan, “Tuncelili kardeşlerimle bir arada bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum” dedi. Türk milletinin kardeşlik hukukunu her zaman koruyarak hareket ettiğini ve hiçbir zaman kamplaşma ve kutuplaşmaya prim vermediğini söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu:

“Son zamanlarda da farklı hesaplar içine girenler, halkımızın arasına fitne tohumu ekmeye çalışanlar, milletimizin engin sağduyusu sebebiyle akamete uğramaya mahkumdurlar. Çatışma değil, barış esastır. Ayrılık değil birlik esastır. AKP hoşgörünün, çok sesliliğin, ortak aklın ifadesidir. O yüzdendir ki 81 ilin 80'inde de milletvekili çıkaran tek partidir. AKP, etnik kökenine, yaşamına göre insanları ayırmaz. AKP, yaradılanı yaratandan ötürü sevme anlayışının temsilcisidir.”

Milletimin ağırbaşlılığının yanlış değerlendirilmemesi gerektiği uyarsında bulunan Başbakan Erdoğan, “Günahsız vatandaşların arabalarını yakmak suretiyle acaba bu ülkeye barış gelir mi? Ne kadar güzel. Düşünebiliyor musunuz vatandaş aracını gece kapısının önüne koyuyor. Gece yarısı bir bakıyor ki aracı yanıyor. Bunun hangi sevgi anlayışı içinde yeri var. Terörden, gerilimden beslenenler bunu yapar. Bunun demokrasi içinde yeri yok. Bu toprakların hamuru terörü değil, birliği, sevgiyi ortaya koyar” dedi.

"HALK GERİLİM, KRİZ DEĞİL YATIRIM İSTİYOR"

Halkın gerilim değil üretim, kriz değil yatırım istediğini vurgulayan Erdoğan, “Gerilim isteyenlerin yatırım diye, demokrasi diye, yatırım diye bir derdi yok. Bizimse tek bir derdimiz var. Halkımız huzur içinde olsun. Milletimiz daha gelişmiş bir demokrasiye kavuşsun diye bir derdimiz var. İnsanımızı yüceltmek, insanımız hak ettiği standartlara kavuşturmaktır” diye konuştu. Demokrasinin hak ve hukukun gelişmesinden rahatsızlık duyanların bölge insanın kalkınmasını düşünmediklerini ifade eden Erdoğan, “Bu bölgenin insanlarının gözünde korku telaş değil, güven görmek istiyoruz. Bu toprakların çağın şartlarını yakalaması gerekiyor. Biz bunun için gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz” dedi.

"ANKARA'DA RAHAT KOLTUKLARIMIZDA OTURUP AHKAM KESMİYORUZ"

Erdoğan konuşmasında, şehre asılan “Hoş geldin” yazılı pankartları toplatan DTP'li Tunceli Belediye Başkanına tepki gösterdi. Tunceli Belediye Başkanını daha önce Ankara'da kabul ettiğini ve her ay belediyeye ekstra yardım yaptıklarını hatırlatan Erdoğan şunları söyledi:

“Pek çoklarının yaptığı gibi Ankara'da rahat koltuklarımızda oturup, oturduğumuz yerden ahkam keserek günümüzü gün etmiyoruz. Buranın yerel yönetim başkanını, gerçi benim muhataptım değildir orası ayrı mesele, Ankara'da bir başbakan olarak kabul edip sıkıntılarını dinledikten sonra Tunceli halkına araç gereç yardımlarını ekstra olarak gönderdik ki belediye ayağa kalksın.

Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanının Tunceli'ye gelişini haber veren veya halkın hoş geldiniz davetini ortaya koyan ya da mensubu bulunduğu partimizin pankartlarının belediye araçları tarafından toplatılmasının hangi akla sığdığını Tuncelili kardeşlerimin ıtlahına bırakıyorum. Halkımızı hükümetimize karşı ayaklanmaya davet etmek, çirkin yaklaşımlar sergileyecek haberler yapmak bu ülkenin barışına katkı değildir. Etnik ve bölgesel milliyetçiliğe karşıyız. Yani bütün yatırımları Batı'ya yap, Doğu'yu ihmal et. Bu olmaz. Tunceli'nin ilköğretime ve ortaöğretime fiziki anlamda ihtiyacı kalmadı. Türkiye'de de ilkler arasında Tunceli.”

NOTLAR

Helikopterle Elazığ'dan Tunceli ye gelen Başbakan Erdoğan, merkez ilçe kongresinin yapılacağı salonda partilileri selamladı. Başbakan Erdoğan'a sevgi gösterilerinde bulunan partililer, Erdoğan a çeşitli hediyeler verdi.
Bu arada, şehirde geniş güvenlik önlemleri alındı. Erdoğan ın ziyareti, bir grup tarafından protesto edildi. AK Parti il binasına yürüyen grup, terör örgütü elebaşı lehine sloganlar attı.Şehre girişlerde kontrol noktaları oluşturulurken, önlem amacıyla sinyal kesici jammer cihazı kullanıldı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde