Başbakan Erdoğan'dan DTP Lideri Türk'e: Önce PKK'yi terör örgütü ilan et, sonra seninle görüşeyim

Başbakan Erdoğan'dan DTP Lideri Türk'e: Önce PKK'yi terör örgütü ilan et, sonra seninle görüşeyim

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kendisinden randevu talep eden DTP Eş Başkanı Ahmet'e Türk'ün önce çıkıp PKK'nın terör örgütü olduğunu ilan ettikten sonra kendisi ile konuşacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan'dan DTP Lideri Türk'e: Önce PKK'yi terör örgütü ilan et, sonra seninle görüşeyim
16px
24px
04.04.2006 14:55Güncelleme: 25.10.2023 14:54
ABONE OLgoogle

Başbakan Erdoğan, partisinin grup toplantısında, katıldığı bir televizyon kanalı vasıtasıyla kendisinden randevi talep eden Demokratik Toplum Partisi (DTP) Eş Başkanı Ahmet Türk'e "Önce çık PKK terör örgütünün terör örgütü olduğunu ilan et, ondan sonra seninle konuşayım" dedi. AB üyesi ülkeler ve dünyanın değişik ülkelerinin PKK'yı terör örgütü ilan ettiğine işaret eden Erdoğan, "Bu ülkede sizler canileri koruyacak, hatta şehidimiz diye takdim edeceksiniz. Ondan sonra da bu ülkenin başbakanından, bakanlarından özel olarak ilgi bekleyeceksiniz. Bizim kitabımızda yok böyle bir şey. Kaldıkı bu noktadaki demokratik yaklaşımımızı göreve geldiğimiz zaman gösterdik. Benim başbakan yardımcım Diyarbakır'da belediye başkanını makamında ziyaret etmiştir. Bakanım gitmiştir makamında ziyaret etmiştir. Randevu talep etmiştir, randevu vermişimdir, kendisiyle görüşmüşümdür. Diyarbakır valiliğinde kendisiyle görüşmüşümdür. Tüm bunları yapmamıza rağmen siz kalkıpta teröristler için bu açıklamaları yaparsınız, devletin imkanlarıyla onlara yaklaşım sergilemeye yönelirseniz, kusura bakmayın buna olumlu bir yaklaşım göstermemiz mümkün değildir." dedi.

Diyarbakır'a giderek yaptığı konuşmada bu ülkede Kürt sorunu olduğunu ifade ettiğini vurgulayan Erdoğan, bunu söylemenin karşısında demokratik bir yaklaşımın ve desteğin gelmediğini, bunu da istismara kalkıştıklarını söyledi. Erdoğan, kendilerinin böyle bir istismarın içinde olmayacağını belirtti.

Erdoğan, bölgenin gelişmesi durumunda şer çetelerinin ortadan kalkacağını söyledi. Şer çetelerin bataklıkta hayat bulduklarını işaret eden Erdoğan, Türkiye olarak bütün vatandaşlarını sevgi ve saygıyla sarmayalacak bir hükümetin işbaşında olduğunu kaydetti. Erdoğan, "Onlar kin ve nefretten umdukça biz o şehirlerimizde bir okul, bir hastane, bir yol daha bir iş kapıssı daha açacağız. Onlar kardeşi kardeşe düşürmeye çalıştıkça, biz birbirimize daha sıkı kenetleneceğiz. Demokrasi, hukuk ve özgürlükler yolunda alanında geri adım atmayacağız. Daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük, daha fazla refah ve deha fazla adalet getireceğiz." dedi.

Bütün güvenlik tedbirlerini alacaklarını ifade eden Erdoğan, devletin vatandaşına karşı şefkatı zaaf zannedelerin yanıldıklarını anlayacaklarını kaydetti. Erdoğan, onurlu insanlarının kin tuzağının kurbanı olmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Erdoğan, kimsenin endişeye kapılmasına gerek olmadığını belirterek, bu ülkenin ve milletin nice provokasyonları bertaraf ettiğini kaydetti. Bu ülkenin yüzyıl önce bu ülkeyi işgal etmeye çalışanlara karşı birlikte karşı gelindiğini kaydeden Erdoğan, "Bu ülkenin çocuklarını sokağa salarak şiddeti davet ederek, kimse devletin gücünü ve milletin gücünü sınamaya kalkmasın. Herkes bilsinki dünyanın hiç bir demokratik rejimi teröre musamaha gösteremez. Konuşmak isteyen konuşur. Hiç bir zaman şiddete meşruiyet tanınamaz" dedi.

Şiddete başvurulmadan yapılan hak taleplerine bütün kapıların açık olduğunu kaydeden Erdoğan, terör ve şiddete başvuranların meşru zeminin dışına çıkmış olacaklarını vurguladı. Erdoğan, kimsenin terörle ve şiddeti siyasetle yanyana getiremeyeceğini söyledi. Erdoğan, siyasi aktör olarak ortaya çıkanların şiddetten medet ummalarının gayri ahlaki olduğunu kaydetti. Erdoğan, PKK terör örgütüne karşı tüm siyasi odakları ve tüm sivil kurumlarını ortak tavır almaya ve karşı çıkmaya davet etti. Erdoğan, olaylarda en masum çocukların hayatlarını yitirdiklerini işaret ederek, "Onları ölüme gönderenler ebediyen utanç içinde kalmaya mahkumdurlar." dedi

Erdoğan, 10 Nisan Polis Bayramı dolasıyla grup toplantısına katılan polis elbiseli çocukları tek tek öperek çeşitli hediyeler verdi. Başbakan Erdoğan'a Beyaz Et Sanayicileri Derneği tarafında plaket verildi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde