Başbakan Erdoğan Aşkabat'ta

Başbakan Erdoğan Aşkabat'ta

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın iki günlük Türkmenistan resmi ziyareti başladı.

Başbakan Erdoğan Aşkabat'ta
16px
24px
03.10.2008 17:13
ABONE OLgoogle

Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyeti Aşkabat uluslararası havaalanında Türkmenistan Devlet Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşit Mededov karşıladı. Karşılamada, Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçisi Hüseyin Avni Bıçaklı ve Türk işadamları da hazır bulundu.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un resmi daveti üzerine bu ülkeye gelen Erdoğan, havaalanında kısa süre dinlendikten sonra Başkanlık Sarayı'na geçti.

Başkanlık Sarayı'ndaki resmi karşılamanın ardından Başbakan Erdoğan ile Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov bir araya gelecek. Görüşmelerde, ilişkilere yeni bir ivme kazandıracak ekonomik ve ticari mevzuların ele alınacağı belirtiliyor. Ayrıca, ülkeleri yakından ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konuların da gündeme gelmesi bekleniyor.

Başbakan Erdoğan ziyaretinin ikinci gününde sabahın erken saatlerinde Sehil Türk şirketinin kurduğu anaokulunun açılışına katılacak. Oradan ülkenin ilk Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı'nın türbesine ve Bağımsızlık anıtına çelenk koyacak. Daha sonra da Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyet ikamet ettiği President Oteli'ndeki Türkmen-Türk İş Konseyi'ne katılacak. Başbakan ayrıca, otelde Türkmenistan'da yaşayan Türk vatandaşlarıyla bayramlaşmak üzere bir araya gelecek.

Başbakan Erdoğan ile birlikte eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış ve MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır da Türkmenistan'a geldi.

Aşkabat/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde