Bakan Unakıtan umut saçtı!

Bakan Unakıtan umut saçtı!

MALİYE BAKANI KEMAL UNAKITAN PİYASALARI YORUMLADI, YÜREKLERE SU SERPTİ.

Bakan Unakıtan umut saçtı!
16px
24px
23.05.2006 23:39Güncelleme: 11.10.2023 09:33
ABONE OLgoogle

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Bakanlar Konseyi toplantılarına katılan Unakıtan, Türkiye'de hükümetin mali disipline devam edeceğini ve güçlü istikrar programından vazgeçmeyeceğini söyledi.

Türkiye'de yapılan reformlarla bankacılık sisteminin de güçlü bir hale geldiğini kaydeden Unakıtan, "Bankacılık sistemimize güvenebilirsiniz, bu tür uluslararası dalgalanmalar bankacılık sistemimiz açısından da sorun yaratmayacak" dedi.

Türkiye'de bütçe disipline verilen öneme dikkati çeken Unakıtan, bütçe açığının gayri safi milli hasılaya (GSMH) oranının yüzde 2'ye düşürülmesinin önemli bir başarı olduğunu söyledi.

Unakıtan, "Avro bölgesindeki ülkeler bu kriteri tutturamazken, Türkiye'nin gerçekleştirdiği performans önemli" dedi.

Uluslararası piyasalardaki dalgalanmaların küresel gelişmelere bağlı olduğunu belirten Maliye Bakanı, bunun Türkiye'yi de etkilemesinin gayet doğal olduğunu söyledi.

Unakıtan, "ABD'deki faiz oranın artışı, küresel olarak herkesi etkiledi. Küresel değişikliklerden Türkiye'nin de etkilenmesi gayet doğal" dedi.

"İç siyasetteki gelişmelerin ekonomiye etkisine" ilişkin bir soru üzerine Unakıtan, siyasetteki istikrarın ekonomiye de etkisi olur. Siyasi istikrar, ekonomik istikrarı olumlu etkiler. İstikrar, dışardan gelen dalgalanmaların da daha kolay atlatılmasını sağlar" dedi.

Unakıtan, bir soru üzerine verdiği yanıtta, kurumlar vergisinin yüzde 20'ye düşürülmesini öngören yasa tasarısının şu anda komisyonda görüşüldüğünü belirterek, bu yasa tasarısının gelecek hafta genel kurul gündemine geleceğini ve 2006 yılında mutlaka uygulamaya konulacağını söyledi.

Bakan Unakıtan, OECD'deki temasları çerçevesinde bugün ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Wein ile görüştü. Unatıkan, görüşmede, bölücü terör örgütü PKK'nın finans kaynaklarının kurutulması konusunun da gündeme geldiğini söyledi.

Türkiye'nin bu konudaki hassasiyetini bir kez daha tekrarlama imkanını bulduğunu belirten Unakıtan, ABD'nin de terör örgütlerini finans kaynaklarının kurutulması konusuna önem verdiğini belirtti ve iki ülke dışişleri bakanlarını bu konuda yakın işbirliği içinde olduğunu söyledi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde