Bakan Çelik uyanıkları uyardı

Bakan Çelik uyanıkları uyardı

Çalışma Bakanı Çelik, bebekleri sigortalı yapan işverenleri sert dille uyardı

Bakan Çelik uyanıkları uyardı
16px
24px
12.04.2008 15:39
ABONE OLgoogle
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çocukların sigortalı yapılmayla ilgili olarak, "Telaşa gerek yok. Bugün de 60 yaş beklenecek, kanun yürürlüğe girse de. Fiili olarak çalışmayanların çalışmış gibi gösterilmesi halinde sigortalılıkları iptal edileceği gibi ödedikleri primler de geri verilmeyecek" açıklamasını yaptı.

Bakan Çelik, Denizli Valisi Hasan Canpolat'ı ziyaretinde Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun kademeli olarak uygulamaya geçeceğini belirterek, "Yeni kanun tasarısı, gelecek hafta Meclis Genel Kurulu'nda bitecek. Bu yıl da kademeli olarak yürürlüğe girecek. Önümüzdeki hafta neticelenmesiyle ilgili bir sıkıntı görünmüyor. Az bir bölüm kaldı, onu da önümüzdeki hafta tamamlayacağız." dedi.

Sosyal güvenlik konusunun çok önemli olduğunu ve tasarıdaki bazı bölümlerin cımbızlanarak olumsuz yönlerini gösterme çabalarını doğru bulmadığını ifade eden Çelik, bebeklerle ilgili birçok yayın yapıldığını ancak araştırmalarda 0 ile 5 yaş arasındaki 76 bebeğin sisteme dahil edildiğini gördüklerini anlattı. 70 milyonluk ülkede 76 bebeğin sigortalanmasının çok önemli olmadığını kaydeden Çelik, "Belki de gerçekten gerektiği için bunlar sisteme dahil olmuştur. Bu rakamı 76 bin gibi göstermek, kamuoyunu yanlış bilgilendirmek olur. İş Kanunu, 14 yaşın altındaki çocukların çalıştırılamayacağı kuralını koymuştur. Çalışması sözkonusuysa nerede, nasıl ve ne şartlarda çalıştığı önemlidir." şeklinde konuştu. Bugün bir bebeğin, çocuğun veya vatandaşın sisteme girmesinin, 60 yaşında emekli olmasını gerekli kıldığını hatırlatan Bakan Faruk Çelik, "Bugün veya kanun yürürlüğe de girdikten sonra da sisteme dahil olsa 60 yaşında emekli olacak. Sosyal güvenlik açısından bakılırsa, prim ödeyenlerin sayısının artmasından memnun oluruz. Çalışmadığı halde çalışmış gibi görünenlerle ilgili seri incelemeler yapılacak" dedi.

Konuşma sonrasında Vali Canpolat, Bakan Çelik'e Yatağan palası, Buldan bezi ve Denizli Cam'ın ürettiği özel tabağı hediye etti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde