Babacan'dan piyasalara güvence

Babacan'dan piyasalara güvence

DEVLET BAKANI ALİ BABACAN; ENFLASYON VE BÜYÜMEDE REVİZYON YOK.

Babacan'dan piyasalara güvence
16px
24px
09.06.2006 12:23Güncelleme: 02.11.2023 15:45
ABONE OLgoogle

Devlet Bakanı ve Baş Müzakereci Ali Babacan, enflasyonun hükümet için her zaman bir numaralı konu olduğunu belirterek, "Türkiye'de yakaladığımız enflasyon ortamı ve rakamları Hükümetimizin en büyük başarısıdır. Böylesine bir başarının elimizden kaçıp gitmesine izin vermemiz düşünülemez" dedi.
Ali Babacan, 2. Türk-Arap Ekonomi Forumu'na katıldı. Buradaki konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Babacan, Türkiye'nin ilerlemek için, kalkınmak için, istihdam oluşturmak için uluslararası sermayeyi cezbetmek zorunda olduğunu söyledi.

Babacan, "Türkiye'nin kendi sermaye birikimi, Türkiye'nin beklediğimiz hızla büyümesi için kâfi değil. Dolayısıyla biz, bölgesine, ülkesine, kaynağına bakmadan; ancak legal olduktan sonra sermayenin her türlüsüne açığız. Artık sermayeye Arap sermayesi ya da başka bir ülkenin sermayesi demeyi bir kenara bırakmamız gerekir. Küresel veya uluslararası sermaye demeyi daha çok tercih etmeliyiz" şeklinde konuştu.

2006 yılında, 2005 yılında yakalanan doğrudan sermaye girişinin çok üzerinde bir sermaye girişi beklediklerini ifade eden Babacan, bu amaçla çok yoğun uluslararası görüşmelerin sürdüğünü, başta Başbakan olmak üzere randevulara yetişmekte zorluk çektiklerini vurguladı. Babacan, "Bakmayın şu son 1 aylık piyasadaki hareketlilikle bağlantılı olarak oluşturulmaya çalışılan kötümser havaya. Aman kimse kanmasın, işi bilen biliyor. Dünyanın her yanından Türkiye'ye akın akın yatırımcı geliyor" dedi.

Türkiye'nin uzun vadeli geleceğine her kesin inandığına işaret eden Babacan, 29 Haziran'da Yatırım Danışma Konseyi'nin toplanacağını hatırlattı. Babacan, konseye üye olmak isteyen birçok insan olduğunu, ancak kendilerinin konsey üye sayısını 20 kişiyle sınırlı tutmak zorunda olduklarını söyledi.

Babacan, ayrıca, enflasyon hedeflerinde bir revizyon olup olmayacağı yönündeki bir soruyu şöyle cevapladı: "Hedeflerin hiç birisinde hiç bir şekilde revizyon söz konusu değil. Türkiye çok daha yüksek faiz dönemlerini geçirmiş bir ülke, ne enflasyon ne de büyüme hedeflerimizde bir değişiklik yok. Sadece ve sadece bir aylık hareketlenmelere bakıp da hedeflerin revize edilmesi başlı başına bir yanlış. Bizim şu yaz aylarını iyi geçirmemiz lazım. Türkiye'de yakaladığımız enflasyon ortamı ve rakamları hükümetimizin en büyük başarısıdır. Böylesine bir başarının elimizden kaçıp gitmesine izin vermemiz düşünülemez."

Babacan, dünyada genel bir hareketliliğin söz konusu olduğunu belirterek, "Avrupa Merkez Bankası faizleri arttırdı. Japonya Merkez Bankası da önümüzdeki aylarda faizleri artıracağının işaretlerini verdi. Japonya'daki gelişmeler ayrı bir hareketlilik getirebilir. Biz içeride ya da dışarıda emniyetli ve tedbirli bir şekilde hedeflerimize doğru gidiyoruz. Hedef ayrı şey, tahmin ayrı şey. Hedeflerimizde bir revizyon düşünmüyoruz. Merkez Bankası'nın dolara müdahalesi söz konusu değil, sadece gecelik faiz oranlarını arttırdı. Bu da orta vadeli enflasyon gerçekleşmelerinin önceden açıkladığımız hedefler doğrultusunda yönlendirilmesi söz konusu. Kura bir müdahale yok. Merkez Bankası'nın temel önceliği, fiyat istikrarıdır." ifadelerini kullandı.

“KUR ŞÖYLE OLSUN DİYE YAPILMIŞ BİR MÜDAHALE DEĞİL”

Ali Babacan, dolar kuruna ilişkin bir soru üzerine de, Merkez Bankası'nın sadece gecelik faiz oranlarını artırdığını hatırlatarak, burada amacın orta vadeli enflasyon beklentileri ve gerçekleşmelerini, önceden açıklanan hedefler doğrultusunda yönlendirmek, gerçekleşmeleri bu hedeflere yaklaştırmak olduğunu söyledi. Babacan, “Ama (kur şuralarda olsun, kur şöyle olsun, böyle olsun) diye yapılmış bir müdahale, atılmış bir adım değil” dedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde