Babacan güven tazeledi

Babacan güven tazeledi

DEVLET BAKANI ALİ BABACAN: RÜZGAR DURUNCA AĞAÇ TEKRAR DOĞRULUR.

Babacan güven tazeledi
16px
24px
22.06.2006 14:30Güncelleme: 27.10.2023 14:25
ABONE OLgoogle

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, enflasyon hedefinde herhangi bir değişiklik olmayacağını söyledi. Babacan, "Enflasyonla ilgili özellikle bu yıl meydana gelen global piyasalardaki hareketlilik, yıl sonu için öngördüğümüz hedefin belki de bir miktar üzerinde bir enflasyonla bu yılı kapatmamızı getirecek" dedi.

Maliye Bakanlığı'nda, Bakan Unakıtan ile ortaklaşa bir basın toplantısı düzenleyen Babacan, Merkez Bankası'nın açıkladığı Finansal İstikrar Raporu'na dikkat çekerek, Türk bankacılık sektörünün tarihinin en güçlü noktasında olduğunu söyledi.

Türk bankacılık sektörünün, OECD ülkeleri içerisinde, sermaye yeterlilik rasyosu açısından en yüksek değere sahip sektörü olduğunu belirten Babacan, "Bankaların yurtiçi ve yurtdışı bankalarla gerçekleştirdiği, devir, birleşme ve satın alma işlemleri yine sektörü daha güçlü ve rekabetçi bir konuma taşımış oldu. Mali göstergeler, sektörün oldukça sağlam bir yapıda olduğunu göstermektedir" şeklinde konuştu.

Yapısal reformlar kapsamında bugüne kadar bir çok alanda köklü adımlar adıldığını ifade eden Babacan, "Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu, Kamu İhale Kanunu, Vatandaşın Bilgi Edinme Kanunu, Kamu Görevlileri için Etik Kurallar düzenlemesi, Kamu istihdamı ve yatırım programının rasyonelize edilmesi, atılan adımların başlıcalarıdır. Yeni Bankacılık Kanunu ile bankacılık sektörünün denetim ve gözetim çerçevesi, Avrupa Birliği standartlarına yükseltildi ve sektörün sağlıklı işleyişine yönelik sağlam bir altyapı da böylece oluşturulmuş oldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu şu anda bu yeni kanunun uygulama yönetmeliklerini hazırlama çalışmalarını hızla sürdürmektedir"

Babacan, piyasa hareketliliğinden bir yıl önce yaptıkları çalışmalarda, olası faiz hadlerinde ya da kurlarda olabilecek hareketlerde bankaların tek tek tüm bilançolarıın gözden geçirildiğini, simülasyonlar yapıldığına işaret ederek, "Bütün bu analizlerde, bankaların, faiz hadlerine ve kur seviyesine karşı çok korunaklı bir bilanço yapısına sahip olduğu görülmüştür. Bu hareketlilikte görüyoruz ki Türk Bankacılık sektörü, tarihinin belkide en güçlü noktasında ve özellikle Merkez Bankamız'ın açıklamış olduğu finansal istikrar raporuna bakacak olursanız, finansal istikrar endeksi tarihinin en üst noktasındadır" dedi.

Kamu bankalarının yeniden yapılandırılması ve özelleştirmeye hazırlanmaları konularında da önem adımların atıldığını kaydeden Babacan, Halk Bankası'nın özelleştirilmesine ilişkin olarak danışman firma seçiminin tamamlandığını, uygulamaya yönelik çalışmaların devam ettiğini, Vakıfbank'ın ilk halka arz sürecinin başarıyla sonuçlandırıldığını söyledi.

Babacan, mali sektörde kaydedilen gelişmeleri kapsamlı bir şekilde değerlendirilmek amacıyla IMF ve Dünya Bankası ile birlikte yürütülen Mali Sektörün Değerlendirilmesi programının başlatıldığı, bu reformun, tüm finans sektörünün çok daha şeffaf bir şekilde uluslararası standartlarda revize edilmesi ve ayrıca raporlanması açısından çok önemli olduğunu ve reformun takvime uygun bir şekilde devam ettiğini anlattı.

"RÜZGAR DURUNCA AĞAÇ TEKRAR DOĞRULUR"

IMF ile yapılan Stand-By anlaşması çerçevesinde 3. ve 4. gözden geçirme ile ilgili çalışmaların çok kısa bir süre içinde tamamlanmış olacağını ifade eden Babacan, IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun, Temmuz ayı içinde toplanarak bu gözden geçirme çalışmasını resmi olarak da sonuçlandırmasını beklediklerini söyledi.

Ekonomik programının en temel ve en öncelikli hedefinin enflasyon ile mücadele ve fiyat istikrarı olduğunu altını çizen Bab

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde