Aygün'den RK'ya AnadoluJet şikayeti

Aygün'den RK'ya AnadoluJet şikayeti

ATO Başkanı Aygün Anadolujet için Rekabet Kurumu'na başvurdu

Aygün'den RK'ya AnadoluJet şikayeti
16px
24px
09.06.2008 11:58
ABONE OLgoogle
Ankara Ticaret Odası (ATO), Anadolujet markası altında ucuz taşımacılık yapan Türk Hava Yolları'nı (THY) Rekabet Kurumu'na şikayet etti.

ATO Başkanı Sinan Aygün, THY'nın, "ucuz taşımacılık" yapmak amacıyla kurduğu ve Ankara çıkışlı tüm uçuşları gerçekleştirdiği alt markası Anadolujet ile haksız rekabete yol açtığını söyledi. Aygün, THY'nın, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun'un 6. Maddesi'nde düzenlenen "hakim durumun kötüye kullanılması yasağı"na aykırı olarak hizmet alıcıları arasında ayrım yaptığını kaydetti.

ATO'nun Rekabet Kurumu'na yaptığı başvuruda, Anadolujet ile uçulan yerlerde THY ile doğrudan uçma imkanının ortadan kaldırılarak, eşit durumda olan müşteriler arasında hizmet standartları açısından eşitsizlik meydana getirildiği belirtildi. Anadolu'da yer alan şehirlere İstanbul'dan çıkış yapan müşterilere yüksek standartlarda uçma imkanı sağlandığını ancak Ankara merkezli uçuşlarda müşterilere kalitesizliğin tek seçenek olarak sunulduğu kaydedilen başvuru dilekçesinde, sözkonusu uygulamanın "eşitler arasında ayrımcılık" olduğu ve bu ayrımcılıkla THY'nın hakim durumu kötüye kullandığı ifade edildi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde