Ayakkabı Fuarı'nı 'Beş, beş' diyerek açtı

Ayakkabı Fuarı'nı 'Beş, beş' diyerek açtı

Ayakkabı yan sanayi sektörünü bir araya getiren AYSAF Fuarı’nda, Cumhuriyetin 100’üncü yılı için sektörün hedeflenen ihracatı 5 milyar dolar olarak açıklandı.

Ayakkabı Fuarı'nı 'Beş, beş' diyerek açtı
16px
24px
23.03.2011 16:28
ABONE OLgoogle

AYSAF Uluslararası Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı'nın 45.si CNR Expo İstanbul'da açıldı.
Dünyanın önemli alıcılarının yeni teknolojileri ve yan sanayideki yenilikleri takip edebileceği platform olan fuarın açılışına, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi katılarak sektöre destek verdiler
 
Sektörü ve sorunlarını yakından biliyorum.

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan açılışta yaptığı konuşmada, iş hayatına atıldığı 80’li yıllarda, ayakkabı sektörüne yan sanayi üretimi yaparak da hizmet verdiğini belirterek, bakan kimliğinden çok, sektörü ve sektörün ihtiyaçlarını yakından bilen biri olarak burada bulunduğunu, bakanlığının ve hükümetin sektöre her türlü desteği vereceğini ifade etti.

Tüm olumsuzluklara rağmen, sektörün son yıllardaki performansını başarılı bulduğunu belirten Bakan Çağlayan, mevcut ihracat rakamlarının sektöre yakışmadığını, 2023'te sektörden 5 milyar dolarlık ihracat beklediğini söyledi. Sektör temsilcileri de alkışlarla bakanın koyduğu hedefi teyit etti.
 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ise, ayakkabı yan sanayinin arka arkaya 45 fuar yapabilmesini büyük bir başarı olarak niteledi.
 
Açılış töreninde konuşan AYSAD Başkanı Ender Yazıcıoğlu, ara malı üretiminde düşüş olduğuna dikkat çekerek, “2010 yılında ithalatta 700 milyon doları gördük. Ara malı ithalatını azaltıp, üretimi artırmamız gerekiyor.” dedi.
 
 Fuar yüzde 30 büyüdü

2010 yılında katılımcılarının önemli anlaşmalara imza atmasıyla bu yıl yüzde 30 oranında büyüdüğünü belirten CNR Holding Fuarcılık Grup Başkanı Ali Bulut ise AYSAF'a bu yıl 319 firma katıldığının altını çizdi. Ayakkabı sektörünün profesyonellerinin yoğun ilgi gösterdiği fuar, 26 Mart tarihine kadar CNR Expo İstanbul’da kapılarını açık tutacak.
 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde