ATO Başkanı Aygün: EPDK kanunu'nu çiğniyor

ATO Başkanı Aygün: EPDK kanunu'nu çiğniyor

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK), 'Sıvılaştırılmış Petrol Gazları Kanunu'nu çiğnediğini öne sürdü.

ATO Başkanı Aygün: EPDK kanunu'nu çiğniyor
16px
24px
25.07.2006 11:04
ABONE OLgoogle

ATO Başkanı Sinan Aygün, yaptığı yazılı açıklamada, EPDK'nın, yasanın LPG otogaz faaliyet lisansı verilmesi hakkındaki hükümlerini yanlış uyguladığını ileri sürerek, 890 istasyon ve 40 bin kişinin ekmeği ile oynadığını iddia etti. Aygün, "Kurum, kanunun önüne geçmiş, keyfiyetle piyasa düzenliyor. Padişahlık düzeninin bile bir hukuku vardır" dedi.

İmar planları henüz yapılamayan yerlerde faaliyet gösteren otogaz istasyonlarına 2007 yılı sonuna kadar geçici faaliyet lisansı verilebileceğini kaydeden Aygün, EPDK'nın 30 Haziran 2006 tarihinde çıkardığı genelgede, bu hükmün tam tersi şekilde yorumlanması gerektiğini ortaya koyan ifadeler kullandığını belirtti.

Belediyelere ruhsat verme talimatının verildiğine dikkat çeken ATO Başkanı Aygün, "Kurum gerçekten çok uyanık. Belediyelere verdiği talimatla kendisi aradan sıyrılıyor, işyerleri ile belediyeleri karşı karşıya getiriyor" dedi. Aygün,bu konudaki kanunun çok açık olduğunu dile getirdi.

Aygün, çalışma ruhsatı alan LPG istasyonları için kilometre tahdidi uygulamasının da LPG yasasına göre değil, Petrol Piyasası Kanunu'nun 8. madde hükmüne dayandırıldığını aktardı.
 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde