Atlas'ın eski CEO'su bombaladı

Atlas'ın eski CEO'su bombaladı

Atlas Jet'te görevden alınan Doğaner, Atlas Jet'te yaşananları açıkladı...

Atlas'ın eski CEO'su bombaladı
16px
24px
22.02.2008 08:26
ABONE OLgoogle

Isparta'da 57 yolcu ve mürettebatın ölümüyle sonuçlanan uçak faciası Atlasjet'in, World Focus'tan, rutin bakımları bile yapılmayan uçaklar kiraladığını ortaya çıkardı. Atlasjet'in gazete ilanlarında ise “Türkiye ikincisiyiz, uçaklarımız sıfır” ibaresi bulunuyordu.

Isparta'da 57 kişinin korkunç şekilde yaşamını yitirdiği kazanın olduğu gün, Atlasjet'in, günlük gazetelerde, tam sayfa ilanı vardı. 'Henüz İkinciyiz. Niye bizimle uçasınız ki' diye başlayan ilanda, özetle şu ifadeye yer veriliyordu: “Biz daha çok çalışıyoruz. Bizimle birkaç kere uçtunuz diye, sizi 'çantada keklik' müşterimiz gibi göremeyiz. Güvenliğinizle ilgili hiçbir soru işaretiniz olsun istemeyiz. Bu nedenle, kaptan pilotlarımız, ortalama 20 yıl tecrübelidir. Uçaklarımız yepyeni, koltuklarımız gıcır gıcır, deridir. Hem ikinci olacaksın, hem de sanki birinciymiş havalarında, eski püskü uçaklarla uçuracaksın yolcularını. Aklımız almaz bunu.”

Şirketin sahibine sorun

Tuncay Doğaner, Isparta'daki kaza yaşandığında, Atlasjet'in genel müdürüydü. Kazadan sonra ise görevinden alındı. Atlasjet'in kuruluş aşamasında da bulunan ve aynı zamanda da yüzde on ortağı olan Hava Kuvvetleri'nden emekli pilot Tuncay Doğaner, Yeni Şafak'a, konuyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Atlas Jet'in eski CEO'su Tuncay Doğaner, ilanlarda tam aksi iddia edilmesine rağmen, kullanılmış ve bakımı yapılmayan uçakların kullanıldığını söyledi. 'Anlatacağım çok şey var ama bunun zamanı var' diyen Tuncay Doğaner, 'Bu konu yargıya intikal etmiştir. Konuşmam doğru olmaz bu şirkete de bana da zarar verir. Ancak şunu söyleyebilirim, Isparta'da düşen uçak Atlas Jet'in değil World Focus şirketinindir. Bu havayolu şirketinin sorumluluğu da Sivil Havacılık'a aittir' ifadesini kullandı.

Doğaner, 'Siz bunları bence, şirketin sahibi Murat Aksoy'la konuşun. Çünkü World Focus'la kontratı imzalayan kendisidir. Her ne kadar Isparta kazasının faturası bana çıkartılsa da bunlar benim dışımda olan gelişmeler. Zamanı geldiğinde tabiki bunlarla ilgili yasal hakkımı da kullanacağım. Atlasjet benim çocuğum” diye konuştu.

ASIL MAĞDUR BENİM

Uçakların kiralanmasının yetkisi dışında olduğunu belirten Doğaner,“Şirketin sahibi tarafından imzalanan kontrattan benim sorumlu tutulmam söz konusu olamaz. Şu anda mağdur olan biri varsa o da benim. Öte yandan ben hala o şirketin yasal ortağıyım. Şirkete bir zarar gelsin istemem” şeklinde konuştu.

Yeni Şafak

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde