ASO, 20 mobilyacıyı Napoli'ye gönderiyor

ASO, 20 mobilyacıyı Napoli'ye gönderiyor

ASO, AB Leonardo Da Vinci eğitim programları kapsamında yürüttüğü projeyle, mobilya sektöründen 20 kişiyi, 2 aylık tasarım eğitimi için İtalya'nın Napoli kentine gönderiyor

ASO, 20 mobilyacıyı Napoli'ye gönderiyor
16px
24px
19.01.2007 13:32
ABONE OLgoogle

Ankara Sanayi Odası (ASO), AB Leonardo Da Vinci eğitim programları kapsamında yürüttüğü projeyle, mobilya sektöründen 20 kişiyi, 2 aylık tasarım eğitimi için İtalya'nın Napoli kentine gönderiyor.

ASO Başkanı Zafer Çağlayan, Sincan 1. Organize Sanayi Bölgesi toplantı salonunda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, mesleki eğitimin, bir ülkenin ulusal politikası olması gerektiğini belirterek, ''Türkiye'de mesleki eğitim meselesi, ulusal bir politika olmadığı için, meslek lisesi eğitimi başka liselerin eğitimi ile karıştırıldığı için, Türkiye'de sanayi, ihtiyacı olan vasıflı elemanı bulamıyor'' dedi. Türkiye'de mesleki eğitim, kariyer planlaması gibi konulara yeterince önem verilmediğini kaydeden Çağlayan, bunun sonucunda ziraat mühendisinin kuaförlük, tekstil mühendisinin sekreterlik yaptığını ya da hiç iş bulamadığını söyledi.

Çağlayan, işletmelerin para sıkıntısı çektiğinde banka kredisi alabileceğini, borçlanabileceğini, malzeme sıkıntısı çektiğinde ödünç alabileceğini kaydederek, iş hayatında ödünç alınamayacak tek şeyin yetişmiş eleman olduğunu vurguladı.

Sanayi sektöründen bir iş ilanına yüzlerce üniversite mezununun başvurduğunu, buna rağmen işe alınacak vasıflı elemanın bulunamadığını kaydeden ASO Başkanı, ''Tabii ki üniversite mezunlarına da bu ülkenin ihtiyacı var. Ancak herkes de mühendis, doktor olmak zorunda değil'' dedi. Çağlayan, ASO'nun kendi işini kendi çözme noktasına geldiğini belirterek, gelişmiş ülkelerde devletin ekonomide olmadığını, devletin insanların eğitimini, sosyal güvenliğini, sağlık sorunlarını, ülkenin ulusal güvenliğini üstlendiğini anlattı.

''Türkiye'de ise devlet, eğitim konusunda istenilen görevleri gerçekleştiremiyor'' diyen Çağlayan, ASO'nun bu proje ile 20 kişiyi 2 aylık tasarım eğitimi için önümüzdeki hafta, İtalya'nın Napoli kentine göndereceğini söyledi. Çağlayan, ASO'nun proaktif bir oda olduğunu belirterek, geleceği önceden planlandığını ifade etti. Çağlayan, ASO olarak AB projelerinden faydalanmak için çaba gösterdiklerini de kaydederek, bu projenin ASO'nun eğitim amaçlı yedinci projesi olduğunu da sözlerine ekledi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde