Antalya Limanı'nın cazibesi arttı

Antalya Limanı'nın cazibesi arttı

TCDD'ye ait İzmir Limanı ihalesinin ertelenmesi, özelleştirilen Mersin limanında Danıştay kararının beklenmesi, yatırımcıların dikkatini Antalya Limanı'na çevirdi.

Antalya Limanı'nın cazibesi arttı
16px
24px
04.07.2006 12:19
ABONE OLgoogle

Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca İzmir Limanı ihalesinin 21 Eylül'e ertelenmesi, Singapurlu SPA-Tekfen ortak grubuna satılan Mersin Limanı konusunda Danıştaydan kesin karar beklenmesi, yerli ve yabancı yatırımcıların dikkatinin, Antalya Limanı'na çevrilmesine neden oldu.

KİMLER TALİP

TMSF tarafından yüzde 99.998 oranındaki hissesi, 74 milyon ABD Doları muhammen bedelle satışa çıkarılan Ortadoğu Antalya Liman İşletmeciliği A.Ş'ye talip olan yerli ve yabancı yatırımcılar artıyor. Antalya'da büyük turizm yatırımları bulunan bir oteller grubunun, General Elektrik ile işbirliği yaparak Antalya Limanı'na talip olduğu öğrenilirken, merkezi Antalya'da olan, yönetim kurulu başkanlığını Hasan Akıncıoğlu'nun yaptığı Antmarin şirketi ile İsrailli işadamı Sami Ofer'in de ortak olduğu Global Yatırım firması da limana büyük ilgi gösteriyor. Bu arada, AS Çimento, Bayram Aslan'a ait Merdaş şirketi ile Ali Altıntop'a ait Başaran Tersanesinin de ihale şartnamesi aldığı belirtiliyor.

Daha önce de, Türkiye Armatörler Birliği, ARCAS, kruvaziyer turizmde söz sahibi olan Royal Carabian, Dubai Port ile Fransız CGM firmasının da Antalya Limanı'yla yakından ilgilendikleri bildirilmiş, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde bölge işadamlarından oluşan Ortak Girişim Grubu da, 74 milyon dolarlık muhammen bedeli yüksek bulmuş ve birinci ihaleyi izleme, satışın gerçekleşmemesi durumunda, ikinci ihaleye katılma kararı almıştı.

İHALE 27 TEMMUZ'DA

Yönetimi TMSF'de olan Gariboğlu Grubuna ait Ortadoğu Antalya Liman İşletmeciliği AŞ'nin hisse satışı ihalesi, yatırımcıların ihale hazırlıklarını tamamlayabilmesi ve yabancı yatırımcıların da ihaleye katılımını sağlamak amacıyla 27 Temmuz'a ertelenmişti. İhaleyle ilgili idari belgelerin teslim tarihi 21 Temmuz, ihale tarihi 27 Temmuz, pazarlık tarihi de 28 Temmuz 2006 olarak açıklanmıştı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde