Alman panzerleri Koç’un sigortasında kapışacak

Alman panzerleri Koç’un sigortasında kapışacak

Alman sigorta sektörünün lideri ile üçüncüsü, Yapı Kredi Sigorta için kapışacak

Alman panzerleri Koç’un sigortasında kapışacak
16px
24px
26.06.2008 09:00
ABONE OLgoogle

Alman sigorta sektörünün lideri Allianz ile pazarın üçüncüsü Talanx, Yapı Kredi Sigorta ile ilgilendiğini açıkladı

ALMANYA"NIN iki büyük sigorta şirketi gözünü Yapı Kredi Sigorta"nın satışına dikti. Alman sigorta sektörünün üçüncü büyük şirketi olan Talanx ve birinci şirketi Allianz da Yapı Kredi Sigorta ile ilgilendiklerini açıkladı. Bu konuda ilk açıklama Talanx"ın Başkanı Herbert Haas, Yapı Kredi Sigorta satışının ilgilerini çektiğini söyledi. Şirketin yıllık sonuçlarını açıklamak üzere dün düzenlediği toplantıda konuşan Haas "Yapı Kredi Sigorta satışına ilgi göstermemiz ihtimali hiç de küçük değil" dedi.

Bireysel sigorta ve hayat-sağlık sigortası alanlarında yabancı piyasalarda büyümeyi öngören Talanx, Doğu Avrupa, Latin Amerika ve Hindistan pazarlarına odaklanıyor. Talanx, borsada işlem görmüyor; ancak, bir süredir halka arz planladığı biliniyor. Talanx Yönetim Kurulu Başkanı Herbert Haas, arz konusunda bilgi vermedi. Hass, konuşmasında ancak halka arzın bu yıl içinde gerçekleşmesi ihtimalinin zayıf olduğunu ifade etti.

Piyasa değeri 1 milyar dolar

KOÇ Holding"in şubat ayında satışa çıkardığı Yapı Kredi Sigorta"nın Eylül 2007 itibari ile sermayesinin yüzde 53.10"u Yapı Kredi Bankası"na, yüzde 7.95"i Yapı Kredi Faktoring"e, yüzde 5.26"sı Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler"e ait bulunuyor. Yapı Kredi Sigorta"nın piyasa değeri yaklaşık 1 milyar dolar civarında. Geçen yılın dokuz aylık dönemde özsermayesi 249 milyon 563 bin YTL olan Yapı Kredi Sigorta"da hayat dışı teknik gelir 322.2 milyon YTL, net kár ise 22 milyon 60 bin YTL olarak gerçekleşti. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde