Alanya'da emlak yabancılarda

Alanya'da emlak yabancılarda

491 yabancıdan 353'ü emlak ve inşaat sektöründe çalışıyor. Bu sektördeki yabancılardan 200'ü inşaatçılık yaparken, 153'ü de emlak komisyonculuğuyla uğraşıyor. İlçede, 30 yabancı da bar ve restoran işletiyor.

Alanya'da emlak yabancılarda
16px
24px
06.08.2006 11:48
ABONE OLgoogle

Almanlar'ın ve Hollandalılar'ın en fazla konut alıp yerleştiği ilçe olan Alanya'da 491 yabancının çeşitli sektörlerde ticaret yaptığı bildirildi. Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'ndan (ALTSO) alınan bilgiye göre, ilçede 491 yabancı emlakçılıktan bakkallığa, lokantacılıktan fırıncılığa, tekstilden elektronik ticaretine kadar çeşitli alanlarda faaliyet gösteriyor. İlçede faaliyet gösteren 491 yabancıdan 353'ü emlak ve inşaat sektöründe çalışıyor. Bu sektördeki yabancılardan 200'ü inşaatçılık yaparken, 153'ü de emlak komisyonculuğuyla uğraşıyor. Yabancıların tercih ettiği meslekler arasında ikinci sırada lokanta ve bar işletmeciliği geliyor. İlçede, 30 yabancı, bar ve restoran işletmeciliği yapıyor. Alanya'daki yabancıların tercih ettiği meslekler arasında üçüncü sırada ise otel işletmeciliği geliyor. 28 yabancı, Alanya'da otel işletiyor.

Alanya'da yabancı uyruklulardan 18'i acente ve tur işletmeciliği, 10'u sigortacılık, 9'u market işletmeciliği yaparken, 8'i inşaat malzemesi ticareti, 6'sı halı kilim ve antika eşya ticareti, 6'sı beyaz eşya ve elektronik ticareti, 5'i güzellik bakım merkezi işletmeciliği, 3'ü gözlük ticareti, 4'ü kuyumculuk, 2'si otomotiv ticareti, 3'ü butik işletmeciliği, 1'i tarımsal ürünler ticareti, 1'i ayakkabıcılık, 1'i yat işletmeciliği, 1'i fırıncılık, 1'i kasaplık, 1'i de gazetecilik yapıyor. Alanya'da ticaret yapan yabancı uyruklulardan 487'si ALTSO'ya, 4'ü de Esnaf ve Sanatkarlar Odası'na bağlı olarak faaliyet gösteriyor. Alanya'da ticaret yaban yabancıların büyük bölümünün Almanlar olduğu, ilçede yüzde 70'e yakınının Alman olmak üzere yaklaşık 7 bin yabancı uyruklunun yerleşik olarak yaşadığı, 10 binden fazla konutun yabancılara ait olduğu bildirildi. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde