Aktütün Karakolu 5. kez vuruldu

Aktütün Karakolu 5. kez vuruldu

Terör örgütünün saldırısında 15 er ve erbaşın hayatını kaybettiği Aktütün Jandarma Sınır Birliği daha önce de 4 kez PKK'nın hedefi oldu.

Aktütün Karakolu 5. kez vuruldu
16px
24px
04.10.2008 11:34
ABONE OLgoogle

Terör örgütü, Hakkari Şemdinli'deki Aktütün Jandarma Sınır Birliği'ne yönelik gerçekleştirdiği 5. saldırısında 15 askeri şehit etti.

Terör örgütü tarafından sınır birliğine yönelik ilk saldırı 12 Eylül 1992 yılında gerçekleştirildi. Örgüt tarafından 500 kişilik bir grupla gerçekleştirilen saldırıda 22 asker şehit olmuştu. Bu saldırıda terör örgütü ile askerler arasındaki çatışma yaklaşık 5-6 saat sürdü.

Terör örgütü tarafından aynı sınır birliğine 5 Haziran 2007 tarihinde gerçekleştirilen saldırıda ise ölen olmadı. Ancak bu ikinci saldırıdan yaklaşık iki ay sonra 22 Temmuz 2007 günü üçüncü yapıldı. Bir asker hayatını yitirdi. Sınır birliğine 4. saldırı ise 11 Mayıs 2008 tarihinde yapıldı, 6 asker şehit oldu. Terör örgütü tarafından dün gerçekleştirilen saldırıda ise 15 er ve erbaş hayatını kaybetti.

Saldırının Türk Silahlı Kuvvetlerine sınır ötesi hareket izni verilen teskerenin öncesine gelmesi ise dikkat çekti. Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında 11 Eylül tarihinde yapılan terör zirvesini toplamıştı. Bu zirve sonrasında yapılan açıklamada terör örgütünün bitme noktasına geldiği vurgulanmıştı. Başbakan Erdoğan başkanlığında 9 Ekim tarihinde terör zirvesi yeniden toplanması planlıyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde