Akpınar, bölgenin en iyi CEO’su, kalmalı

Akpınar, bölgenin en iyi CEO’su, kalmalı

Turkcell Holding’e yüzde 49, Turkcell İletişim’e yüzde 13’le ortak olan Rus Alfa Grubu’na bağlı Altimo’nun CEO’su Alexey Reznikoviç, "Turkcell Genel Müdürü Muzaffer Akpınar’ın görevinden ayrılma kararıyla ilgili açıklama yaptı.

Akpınar, bölgenin en iyi CEO’su, kalmalı
16px
24px
13.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Alexey, "Biz telekom şirketi değil, yatırım fonuyuz. Genelde şirketlerin kontrolünü ele geçirmek yerine etkili hisseyle yetiniriz" dedi.

Türkiye'nin en büyük GSM operatörü Turkcell’in ortağı Rus Alfa Grubu’na bağlı Altimo’nun CEO’su Alexey Reznikoviç, bugüne kadar yaptıkları yatırımlarda şirketlerin kontrolünü ele geçirmeden uyguladıkları bloke azınlık hisse stratejisi ile yönetimlerinde etkili olduklarını söyledi. Halen Rusya’nın en büyük telekom şirketlerinden biri olan Vimpelcom (Beeline), üçüncü durumdaki kablosuz telekom hizmetleri şirketi Megafon, Ukrayna’nın lider GSM operatörü Kyivstar ve Golden Telecom’da azınlık ortak olan Alfa Grubu’nun iştiraki Altimo’nun CEO’su Reznikoviç, aynı stratejiyi Turkcell’de de izleyip hayata geçirdiklerini açıkladı.

KARARLARI BLOKE EDEBİLİYOR

Reznikoviç’in açıkladığı blokaj hisse stratejisine göre, Altimo bugüne kadar yaptığı tüm yatırımlarda azınlıkta olmasına karşın ortağı olan şirket kararlarını gerektiğinde bloke edebilecek büyüklükte bir hisse elde etme stratejisini Turkcell’de de izledi. Çukurova Grubu’nun, diğer ortağı İskandinav TeliaSonera’ya Turkcell hisselerini satmak üzereyken devreye giren Rus Altimo, bu stratejisini pazarlık masasında Çukurova Grubu’nun patronu Mehmet Emin Karamehmet’in de kabul etmesi ile azınlık ortaklığını hayata geçirmeyi başardı.

HER ŞEY ÇOK BASİT

Reznikoviç, "İnsanlar bazen çok farklı şeylerden şüphelenip, karmaşık kurgular içine giriyorlar. Ama aslında gerçek hayat, çok daha basit. Araştırmaya kalktığınızda çok karmaşık bir strateji veya ayrıntı bulamazsınız. Bizim yaklaşımımız da buna benzer, oldukça basit" dedi. Reznikoviç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Her şeyden önce gelişmekte olan ülkelerle ilgileniyoruz. Bu yüzden Türkiye bizim için önemlidir. Her yıl Türkiye’ye milyonlarca Rus turist geliyor. Türkiye, Rusya ve Ukrayna’ya çok yakın ve 70 milyon kişilik büyük bir piyasa. Bu yüzden, bizim hep ilgi alanımız içinde oldu. Vimpelcom’un 42 milyon, Ukrayna’da Kyivstar’ın 12 milyon, Megefon’un da 20 milyon abonesi var. Bu kullanıcılardan Türkiye’ye gelenler çok."

KONTROL BECERİMİZ YOK

Altimo’nun ortaklığı bulunan şirketlerin hiçbirinde çoğunluğa sahip olmadığını vurgulayan Rejnikov, şunları söyledi: "Bu bizim stratejimiz. Biz özel bir yatırım fonuyuz, telekom şirketi değiliz. Bu açıdan bakılırsa TeliaSonera’dan, Telenor veya diğer GSM şirketlerinden oldukça farklıyız. Bu yüzden bir şirketin çoğunluk hissesine kotrol etmiyoruz, etmek de istemiyoruz. Eğer hisselerin çoğunluk hissesini alırsak, söz konusu şirketi kontrol etmek, yönetmek gerecek. Bunu yapabilecek becerilerimiz olduğuna inanmıyoruz. Çünkü biz telekomünikasyon şirketi değiliz. Mesela Megafon’da yüzde 25 pay, Vimpelcom’da yüzde 25 ve Kyivstar’da yüzde 42 ve Turkcell’de ise yüzde 13 hissemiz var."

Azınlıkla kontrol için yerel yasalara bakıyoruz

Altimo CEO’su Alexey Reznikoviç, bir şirketin çoğunluk hissesini almadan yönetimde etkili olabilecek azınlık blokaj hisseyi, ilgili ülkenin yasal mevzuatına bakarak belirlediklerini söyledi. Reznikoviç, şöyle konuştu: "Bu hesap çok basit. Daha çok yerel yasalara ve mevzuata bağlı. Mesela Rusya’ya bakalım. Rusya’da azınlık hisselerini bloke etmek için şirket hisselerinin yüzde 25 ve artı bir hisseye sahip olmak yeterli. Bu yüzden etkili bir küçük ortaklık için, Rusya’da yüzde 25 artı bir hissenin altında bir pay satın almayız. Mesela Rusya’daki Winpelcom’da yüzde 32’lik bir oy hakkı olan hissemiz var. Megafon’da yüzde 25.1, Golden T

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde