AKP, SPK'da da kadrolaşıyor

AKP, SPK'da da kadrolaşıyor

AK PARTİ'NİN KADROLAŞMASI SPK'YA KADAR UZANDI. SPK BAŞKANI OLAYLARDAN RAHATSIZ.

AKP, SPK'da da kadrolaşıyor
16px
24px
21.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Kasım ayında dolacak görev süresinin süresinin ardından kamuda kalmayı düşünmeyen Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, dört yıllık Ak Parti iktidarında yaşanan kadrolaşma politikasından kendi kurumunun da payını aldığını söyledi. Ak Parti iktidarının bütün kamu sektöründe yarattığı değişimi görmenin mümkün olduğunu belirten ve SPK için "Spesifik olarak şu oldu, bu oldu" açıklamalarının doğru olmayacağını düşünen Cansızlar, "Ama SPK da bundan nasibini almıştır" dedi.

Görev süresinin dolmasına iki yıl kala SPK'nın diğer üyeleriyle arasında bir yetki tartışması da doğan Cansızlar, bundan böyle kamunun herhangi bir alanında görev almayı düşünmüyor. Ancak, "Henüz kararımı kesin olarak vermiş değilim, burası Türkiye ne olacağı hiç belli olmaz" diyen Cansızlar, kamudan ayrılsa da emekli hayatı yaşamayacak. SPK gibi bir yerde 6 yıl yıllık görev süresinin mevcut koşullarda yeterli olduğunu ancak tası tarağı toplayıp bir kenara çekilmeyi düşünmediğini de ifade eden Cansızlar, "Sonuçta sokakta limon satacak değilim, 6 yıldır bu sektördeyim burada çok şey öğrendim, deneyimlerimi ileride yine bu sektöre verebilirim" açıklamasında bulundu.

Sektör konusunda taviz vermem
Bir süredir kulislerde konuşulan ve zaman zaman kamuoyuna da yansıyan SPK'nın diğer üyeleri ile arasında sıkıntılar yaşandığı yönündeki iddialara da yanıt veren Cansızlar, yaşananların iç işleyişle ilgili sorunlardan kaynaklandığını belirtti. Cansızlar, "Kurul içinde yetkilerinin dışında davranmak isteyen arkadaşlarımız nedeniyle sıkıntılar yaşandığı doğru. Ama bunlar iç işleyişle, idari konularda yaşanan sıkıntılar. Bunun dışında sektörü ilgilendiren hiçbir konuda taviz vermem" diye konuştu.

Üst kurulu sindirmek zor
Devlet Bakanı Ali Babacan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı "SPK, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ile Sigortacılık Genel Müdürlüğü'nü tek çatı altında toplayacağız" açıklamaları ile gündeme gelen üst kurul konusunda ise "Türkiye bunu henüz içine sindirecek durumda değil" değerlendirmesinde bulunan Cansızlar, şunları söyledi: "Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin büyük bir bölümünde mega düzenleyici ve denetleyici kurumlar oluşturmaya yönelik bir trend var. Türkiye içinse bu şablonun iyi olacağını söylemek doğru olmaz. Acaba böyle bir mega regülatörü, 550-600 milyar dolarlık hacmi denetleyen böyle bir kurulu kamuoyu, bürokratik yapı, hükümetler içlerine sindirebilirler mi. Yani bakanlar üstü bir konumdur bu. Siyasiler ve bürokratik çevre içine sindirebilir mi?" "Siz içinize sindirebilir misiniz" sorumuzu ise "Evet" sözleriyle yanıtlayan Cansızlar, bağımsız idarelerin siyasi operasyonlardan bağımsız olduğunu belirterek, "Tabii ki hükümetin politikaları ile hareket etmek zorundadırlar. Ama eğer tasarruf tedbirleri ile sıkıştırmalar,  faaliyet engellemeler, ücret sınırlamaları, Kamu İhale Kanunu'nun getirdiği kısıtlamalar devam edecekse buna hiç gerek yok, anlamı da yok" diye konuştu.

Taşınma gündeme gelmedi
Babacan'ın üst kurul açıklamaları ile gündeme gelen Merkez Bankası'nı da içerecek şekilde düzenleyici ve denetleyici kurumların İstanbul'a taşınması konusunda ise "Biz de basından izliyoruz. Ama İstanbul, Türkiye'nin gözbebeği olan bir şehir, bir finans merkezi" dedi. Bugüne kadar kendilerine bu yönde bir görüş sorulmadığını ve kuruluş kanununa göre SPK'nın merkezinin Ankara olduğunu ifade eden Cansızlar, "Zaten SPK'nın İstanbul'da binası ve yüze yakın personeli bulunuyor. Dolayısıyla bir bölümünün İstanbul'a takviye edilmesinde bir sakınca yok. Hitab ettiğimiz sektör borsa, aracı kurumlar ve bunlar İstanbul'da. Dolayısıyla itiraz etmem. Fakat Akara'yı da tamamen terk etmek bana göre doğru değil" diye konuş

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde