Akbelen davası öncesi köylülerden ve çevrecilerden eylem

Akbelen davası öncesi köylülerden ve çevrecilerden eylem

Milas’ta bulunan Akbelen Ormanı’nın kesin izninin uzatılmasına karşı İkizköylüler tarafından açılan iptal davası öncesinde köylüler ve çevreciler eylem yaptı. Bölge sakinleri sürekli patlatılan dinamitlerden dolayı su kaynaklarının ve zeytinliklerin zarar gördüğünü söyledi.

Akbelen davası öncesi köylülerden ve çevrecilerden eylem
16px
24px
13.06.2024 16:06Güncelleme: 13.06.2024 16:08
ABONE OLgoogle

Kenan GÜRBÜZ

Muğla Milas’ta bulunan Akbelen Ormanı’nın kesim izninin uzatılmasına karşı İkizköylüler tarafından açılan iptal davası bugün Muğla 1. İdare Mahkemesi’nde görülecek.

Çevreciler destek amacıyla davanın görüleceği mahkeme önüne kadar destek yürüyüşü düzenledi.

Muğla kent merkezinde bulunan Sınırsızlık Meydanı’nda  toplanan İkizköy sakinlerine çok sayıda STK, TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer, CHP Muğla Milletvekilleri Cumhur Uzun, Gizem Özcan ve çevreciler destek verdiler. 

"ORMANLARIMIZ, SU KAYNAKLARIMIZ VE TARIM ALANLARIMIZ TEHDİT ALTINDA"

Akbelen’e destek amaçlı sloganlar atarak ve destek pankartları taşıyarak Muğla 1. İdare Mahkemesi önüne ulaşan İkizköy sakinleri adına konuşan İkizköy Çevre Komitesinden Esra Işık,  Akbelen’de yaşanan doğa talanına dur demek için 5 yıldır mücadele ettiklerini anlatarak, şunları söyledi:

“Ormanlarımız, su kaynaklarımız ve tarım alanlarımız tehdit altında. Bu sesi duyurmaya devam edeceğiz ve herkesi destek olmaya çağırıyoruz. Şu an Akbelen ormanı oyuluyor, dinamitler patlatılıyor, su kaynaklarımız yok oluyor; zeytinliklerimiz, hayvanlarımız, sebzelerimiz tozun içinde. Buna rağmen bu köyden gitmemek için inat ediyoruz. Bu duruşmada doğaya verilen değer önem kazanacak.”

"DOĞAYA, GELECEĞE NE KADAR SAYGI DUYULDUĞU BU DURUŞMADA BELLİ OLACAK"

İkizköylülerin avukatları  ise şirketin orman kesim izninin 28 Aralık 2021'de bittiğini anlatarak, şunları söylediler:

“İznin bitiş tarihinden önce Orman Bölge Müdürlüğü'ne başvuru yapılması gerekiyor. Fakat bu izin ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı varken, şirket kesim için başvuru yapmış. Müdürlük ise başvuruyu alıyor ve işlem yapmadan askıda bekletiyor. Başvuru konusu hukuksuz bir işlem ve bu işleme dayanarak kesim iznini uzatma kararı veriliyor. O kararla Akbelen Ormanı katledildi ve eko kırım suçu işlendi.  Duruşmada bu iznin iptal edilmesini isteyeceğiz. Doğaya, geleceğe ne kadar saygı duyulduğu bu duruşmada belli olacak. Bu hukuksuzluğa karşı hep birlikte olmak gerekiyor.”

NE OLMUŞTU?

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy Akbelen ormanlarında 2023 yılında yaşanan olaylarda, orman kesimlerini engellemek için alana giden köylüler ve çevreciler, jandarmanın sert müdahalesi ile karşılaşmıştı. Jandarma ve takviye olarak gelen polis ekipleri, ağaçlara sarılan vatandaşları kesim yapılacak alandan zorla çıkarmış, karşı çıkan gruba ise Toma ile müdahale edilmişti.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde