Akaryakıtta kaçak operasyonu

Akaryakıtta kaçak operasyonu

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 30 şehirde kaçak akaryakıt avı başlattı. Dağıtımcılardan, depolama lisansı sahiplerine, havaalanlarından bir gemiye uzanan baskında..

Akaryakıtta kaçak operasyonu
16px
24px
30.08.2006 10:24
ABONE OLgoogle

 Dağıtımcılardan, depolama lisansı sahiplerine, havaalanlarından bir gemiye uzanan baskında, yaklaşık 4 milyon metreküp kapasiteli tesislerden kaçak kontrolü için numune alındı.

EPDK Başkanı Yusuf Günay, dün gerçekleştirilen baskının bugüne kadar yapılmış en kapsamlı denetim çalışması olduğunu bildirdi. Günay, tesislerdeki akaryakıtın türü ve miktarlarına ilişkin sayım yapıldığını ve bunların gümrük izinleri ve muhasebe kayıtlarıyla kıyaslandığını, sonuca göre cezai yaptırım uygulanacağını söyledi.

288 NUMUNE TEST EDİLECEK

Türkiye’ye ithal edilen akaryakıtın ülke çapında depolandığı tüm tesislere dün saat 8.30’da başlayarak, tüm gün boyunca baskın denetimler yapıldı. EPDK, Maliye, Gümrük, Emniyet, Jandarma, Sahil Güvenlik ve Sanayi Bakanlığı’na bağlı 57 ekipte 320 personel tarafından gerçekleştirilen baskınlarda; 30 şehirde, aralarında havaalanları ve bir geminin de olduğu 64 ayrı nokta ve toplam 1102 tank denetlendi. Çoğunluğu dağıtıcı olmak üzere 39 firmaya ait, toplam 3 milyon 913 bin metreküp kapasitesi olan depolama tesislerinde yapılan denetimde ürün envanterleri çıkarıldı. Kaçak akaryakıt olup olmadığı denetlendi. Tesislerden 288 adet numune alınarak standart dışı ürün olup olmadığı tespit edilmek üzere laboratuarlara gönderildi.

3 MİLYAR DOLARLIK KAYIP

EPDK Başkanı Yusuf Günay, yapılan baskının, bugüne kadar petrol piyasasında yapılan en kapsamlı denetim çalışması olduğunu kaydetti. Bazı firmaların eksik ve yanlış beyanda bulunarak ve vergi ödemeksizin yasadışı yollardan ülkeye akaryakıt getirdiklerini ifade eden Günay, bu ürünlerin depolarda stoklanıp, serbest dolaşıma sokulduğunu söyledi.

3 milyar dolar vergi kaybına neden olan akaryakıt kaçakçılığının, ülke ekonomisi kadar sektöre de ağır zarar verdiğini belirten Günay, “Denetim sonuçlarını Maliye Bakanlığı ve Gümrük Müsteşarlığı kendi mevzuatı açısından değerlendirecek. Biz de kendi mevzuatımız hükümlerine aykırılık tespit ettiğimiz firmalara gerekli cezai yaptırımları uygulayacağız” dedi.

1.1 MİLYAR KİLO KAÇAK

EPDK’nın kaçak avında değerlendirmelerini dikkate aldığı TBMM Akaryakıt Kaçakçılığını Araştırma Komisyonu Raporu’nda, Türkiye’deki dağıtım şirketlerinin akaryakıt ithalat miktarlarıyla ihraç eden ülkelerin ihracat miktarlarının farklılık gösterdiği kaydedilmişti. Yurda bu yolla 1 milyar 188 milyon kilo kaçak akaryakıt sokulduğu belirtilen raporda, akaryakıta eklenmek üzere yurda sokulan solvent/bazyağları miktarının da 78.8 milyon kg olduğu ifade edilmişti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde