Ahmet Türk'ten Turgut Özal'a övgü

Ahmet Türk'ten Turgut Özal'a övgü

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, Kürt sorununun diyalog ve uzlaşıyla çözümünün arifesinde ...

Ahmet Türk'ten Turgut Özal'a övgü
16px
24px
22.04.2008 14:44
ABONE OLgoogle
DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, Kürt sorununun diyalog ve uzlaşıyla çözümünün arifesinde çok ani ve kuşkulu bir şekilde öldüğünü belirterek, "Çok açık ki vefatının hemen akabinde, adeta bıçak ile kesilircesine, Kürt sorununun çözülmesi çabalarına son verildi" diye konuştu.

DTP Grup toplantısında konuşan Ahmet Türk, dün duruşması başlayan Genel Başkanları Nurettin Demirtaş'ın serbest bırakılması yönündeki beklentilerini dile getirdi. Konuşmasnıda, 15 yıl önce vefat eden 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı anan Ahmet Türk, "Siyasal çizgimiz ve dünya görüşümüz farklı olsa da, vizyonu ve değerlendirme tarzı ile Türkiye'de çığır açmış bir insandı Özal" diye konuştu.

Özal'ın, sembolik düzeyde kalmış olsa bile Cumhuriyeti, statükocu ve elitist azınlığın hegemonyasından çıkardığını dile getiren Ahmet Türk, "Halkın özgün değerleriyle katılım sağladığı çoğulcu ve demokratik bir cumhuriyetin ilk adımlarını atmaya çalıştı. Devlet bürokrasisi ve statik soğuk savaş siyaseti içinde yaptığı 'devrimsel' dönüşümler, demokrasimizin niteliğinde belli başlı değişimlerin olacağını işaret ediyordu" şeklinde konuştu.

Ahmet Türk, Turgut Özal'ın Kürt sorununun, mevcut merkeziyetçi sistemin demokratik- çoğulcu ve özerk bir tarzda dönüşümü ile çözüleceğine inandığını belirterek, "Kürtlerin kültürel ve siyasi haklarının tanınması ile üniter yapının, birlik ve bütünlüğün daha da güçleneceğini biliyordu. Cumhuriyetin demokratikleştirilmeden güçlenemeyeceğini ve gerek bölgesinden gerekse de dünyada saygın bir yer alamayacağının farkındaydı. O yüzden, ömrünün son demlerinde, bütün çabasını ve enerjisini Kürt meselesinin çözümüne adamıştı" dedi.

Turgut Özal'ın, PKK'nın silahsızlandırılması ile Kürtlerin kültürel ve siyasal haklarının düzenlenmesi projesini eş güdümlü olarak yürüten, engin görüşlü ve alabildiğine doğal bir memleket insanı olduğunu vurgulayan Ahmet Türk, şöyle konuştu: "Sol ya da sağ gelenekten, hangi dünya görüşünden geliyorsa gelsin, Türkiye'de toplum nezdinde makbul bir siyasetçide bulunması gereken asgari demokratlık eşiğinin, Kürt meselesine gösterilen adil yaklaşım olduğunu gösterdi. Kürt sorununun diyalog ve uzlaşıyla çözümünün tam da arifesinde, çok ani ve kuşkulu vefatı hala bile tam olarak aydınlatılmış değil. Üzerinde taşıdığı bir sır perdesi ile Türkiye'deki birçok konu gibi demokratik günlerin aydınlatıcı iradesini beklemektedir. Çok açık ki, vefatının hemen akabinde, adeta bıçak ile kesilircesine, Kürt sorununun çözülmesi çabalarına son verildi. Bu süreci kesintiye uğratanların PKK'nin silahsızlanmasını istemeyen ve devletin militarist bir hatta seyretmesini şiddetle arzulayan çevreler olduğu daha o zamandan görülüyordu."

Ahmet Türk, "15 yıl sonra geri dönüp baktığımızda, kaybedilen zaman ve yaşanan acılar ile sorunun çözümü yine, Özal'ın işaret ettiği diyalog ve uzlaşı dilindedir" diye konuştu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde