Ağaçtan palamut silkelerken bankacı olmaya karar vermiş

Ağaçtan palamut silkelerken bankacı olmaya karar vermiş

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın ablası Fatma Yılmaz: Babam ölünce, annem okutmayacaktı. Birgün ağacın tepesinde palamut silkelerken, 'Ben bu işi yapmayacağım, okuyacağım' dedi.

Ağaçtan palamut silkelerken bankacı olmaya karar vermiş
16px
24px
20.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın Uşak'ın Eşme ilçesine bağlı Karacaömerli köyü ile ortaokul ve liseyi okuduğu Ulubey'de hareketli günler yaşanıyor. Karacaömerli'de yaşayan abla Fatma Yılmaz, babalarının çok küçük yaşta öldüğünü belirterek şunları anlattı:

"Babam öldüğü için, annem Durmuş'u ilkokuldan sonra okutmayacaktı. Rençper olmasını istiyordu. Ama Durmuş okumayı çok seviyordu. Bir gün ağacın tepesinde palamut silkelerken 'ben bu işi yapmayacağım, okuyacağım' dedi. Ulubey'de ortaokula yazdırdık. Başında ben durdum. Annem de köyden eşekle odun taşır, bize de erzak getirirdi."
Yılmaz'ı televizyon ve gazetelerde kendisinin görüp aradığını belirten abla Yılmaz, "Elinden kitap hiç düşmezdi" dediği kardeşinin, köylerini de çok sevdiğini, zaman zaman gelip büyüdüğü evde kaldığını, uzun yürüyüşler yaptığını söyledi.

 'Bizimki başörtüsü'
Durmuş Yılmaz'ın eşi Düriye Yılmaz da aynı köyden, hatta aynı aileden. Düriye Yılmaz'ın Karacaömerli'de yaşayan ablası Elif ve eniştesi Osman Yılmaz, Düriye Yılmaz'ın başını köyde yaşarken, kendi geleneklerine uygun şekilde bağladığını belirtti. Osman Yılmaz, bu konuda şunları söyledi:
"Türbanı biz bilmiyoruz. Bizim bildiğimiz başörtüsü. Düriye'nin de başı buradayken diğer köylüler gibi bağlıydı. Durmuş Bey İngiltere'ye gittiğinde altı yıl sözlü kaldılar. Daha sonra evlendiler ve Düriye de gitti. İngiltere'ye giderken köyden kefil olanlardan biri de bendim. Bana, "Amca, İngiltere'ye gitmem gerek. Yoksa bankacı olamam' dedi."

Kaç kez düştü
Yılmaz'ın dayısı Fatih Yılmaz da "Durmuş Bey çok kitap okurdu. Hatta köyün sokaklarında kitap okuyarak gezerdi. Annesi düşeceksin derdi. Ben de kaç kez elinde kitap okurken taşa takılıp düştüğüne şahit oldum" dedi.

Notlar 'pekiyi'
Yılmaz'ın ortaokulu okuduğu Ulubey Lisesi Müdürü Uğur Bölmeli de notlarından çok çalışkan bir öğrenci olduğunun anlaşıldığını ifade etti. Bölmeli, okullarından böyle bir öğrencinin yetişmiş olmasından gurur duyduklarını söyledi. Yılmaz'ın karnesinde not ortalamasının 'pekiyi' olduğu, fen ve matematiğin en yüksek not aldığı dersler arasında yer aldığı göze çarpıyor.

Banu Şen/Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde