ABD'yi uyarmıştık

ABD'yi uyarmıştık

Emniyet güçlerinin ABD'li yetkilileri 'saldırı olabilir' diye uyardığı anlaşıldı.

ABD'yi uyarmıştık
16px
24px
10.07.2008 08:24
ABONE OLgoogle

İstanbul'da ABD Başkonsolosluğu'na düzenlenen saldırının ardından Ankara'da da hareketli saatler yaşandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, saldırı haberini alır almaz MİT Müsteşarı Emre Taner'i Başbakanlık Merkez Binası'ndaki makamına çağırarak yaklaşık 1 saat görüştü.

Taner'in Erdoğan'a saldırının ayrıntıları ve failleri ile ilgili bilgi verdiği öğrenildi. Bu arada emniyet güçlerinin ABD Büyükelçiliği ile konsolosluklarını “Saldırı olabilir” diye uyardığı ileri sürüldü. Üst düzey bir Emniyet yetkilisi “Saldırı sürpriz olmadı. Eylem olabileceğine dair istihbaratlar vardı. ABD yetkililerini bu konuda uyardık” dedi.

ERDOĞAN ATALAY'DAN BİLGİ ALDI

Başbakan Erdoğan, saldırı ile ilgili İçişleri Bakanı Beşir Atalay'dan da bilgi aldı. Saldırının duyulmasının ardından Başbakanlığa gelen Atalay, Başbakan Erdoğan ile yarım saat süren bir görüşme yaptı. Atalay, Başbakanlık'tan ayrılırken gazetecilerin sorularını üzerine "Acımız büyük 3 tane şehidimiz var. Saldırı ile ilgili kesinleşmemiş bilgiler var. Detaylı açıklamayı daha sonra yapacağız' dedi.

Bu arada saldırının ardından, Ankara'daki Amerikan Büyükelçiliği ve diğer ABD konsolus- luklardaki güvenlik önlemleri artırıldı. Büyükelçiliğin talebi üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü çok sayıda Çevik Kuvvet ve sivil polis ekibi gönderdi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde