ABD'nin sırrını Google Haritalar ortaya çıkardı

ABD'nin sırrını Google Haritalar ortaya çıkardı

ABD Donanması'nın büyük bir gizlilikle yürüttüğü insansız denizaltı Google Haritalar'da ortaya çıktı.

ABD'nin sırrını Google Haritalar ortaya çıkardı
16px
24px
25.06.2024 17:10Güncelleme: 25.06.2024 17:19
ABONE OLgoogle

ABD Donanması ile birlikte savunma sanayi şirketi Northrop Grumman'ın ortak projesinin detayları adeta ifşa oldu.

ABD'nin büyük bir gizlilikle yürüttüğü ve ismini Hayalet Vatozu'ndan alan Manta Ray isimli insansız denizaltının görüntüleri bir limanda ortaya çıktı. 

Dünyaca ünlü teknoloji ve yazılım şirketi Google'ın bünyesindeki Google Haritalar'da kamuoyuna açık bir şekilde görülen Manta Ray isimli aracın uydu görüntüleri yayınlandı. Vatoz balığından esinlenilen araç California'daki Hueneme Deniz Üssü'nde görüntülendi. 

Otonom hareket edebilen ve düşük güç modundayken kendi kendine suyun altında ilerleyebilen araç, verimli yakıt kullanımı ile öne çıkıyordu. Bu aracın deniz tabanına inerek uzun süre ek yakıta ihtiyaç duymadan bekleyebildiği de resmi olarak açıklandı.

Programın müdürü olan Dr. Kyle Woerner, "Başarılı deneme sürecimiz Manta Ray'in gerçek hayatta kullanıma hazır olduğunu gösteriyor. Woerner, "Gemi, çok çeşitli deniz görev setlerini mümkün kılmak için farklı boyut ve türlerde çeşitli faydalı yük bölmeleri ile tasarlandı" dedi.

Modüler tasarımı sayesinde sökülüp sıradan nakliye konteynırlarında taşınabiliyor ve özel liman tesislerine olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

İngiliz Daily Telegraph'ın haberine göre ABD Donanması bu aracı Güney California açıklarında üç aydan fazla bir süre boyunca test etti.

Savunma analistleri, ABD'nin insansız hava aracı teknolojisini geliştirme çabasının Rus ve Çin denizaltı operasyonlarına stratejik bir karşı koyma amacı taşıdığını vurguluyor.

Rusya bir süredir kendi sualtı insansız hava araçlarını geliştirirken geçen yıl bu türden yaklaşık üç düzine gemi satın almayı planladıklarını açıklamışlardı.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde