ABD’li şirketler enerjiye 1 milyar dolar yatıracak

ABD’li şirketler enerjiye 1 milyar dolar yatıracak

Hilmi Güler, "İki ayrı 500'er milyon dolara kadar paketle bu projelere yatırım yapmak istiyorlar' dedi

ABD’li şirketler enerjiye 1 milyar dolar yatıracak
16px
24px
01.11.2008 10:33
ABONE OLgoogle

ENERJİ Bakanı Hilmi Güler, ABD'li Yurtdışı Özel Yatırım Kurumu (OPIC) ve ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı'nın (USTDA) Türkiye'deki yenilenebilir enerji projelerine 500'er milyon dolara kadar yatırım yapacaklarını söyledi.

Güler, 'Dün ABD'li bir heyetle görüştük. Türkiye'deki yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projeleri dikkatlerini çekmiş. İki ayrı 500'er milyon dolara kadar paketle bu projelere yatırım yapmak istiyorlar' dedi. Güler ayrıca bu kurumlar ile enerji verimliliği konusunda da ortak bir çalışma başlatabileceklerini belirtti.

Güler, 2020'nin sonunda tüm enerji kaynakları içinde nükleer enerjinin payının yüzde 6 olacağını belirterek, yeni projelerle bunun ikiye katlanabileceğini söyledi. Güler, Türkiye'nin, enerjisinin büyük bölümünü ithal ettiğini dile getirerek, enerji çeşitliliğini önemsediklerini anlattı. Güler, yenilenebilir enerjiye daha fazla önem vermek istediklerini vurguladı. Güler, enerji politikalarını oluşturan sütunlara yenilenebilir ve nükleer enerjiyi ekleyerek bunların sayısını 5'e çıkarmayı istediklerini ifade ederek, yürüyen projelerle, 2020 yılının sonunda tüm enerji kaynakları içinde nükleer enerjinin payının yüzde 6 olacağını, ancak bunun yeni projelerle ikiye katlanabileceğini dile getirdi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde