AB'den Microsoft'a ağır ceza

AB'den Microsoft'a ağır ceza

AB, MİCROSOFT'UN 2004 TEKEL KARARINA UYMADIĞI İÇİN 280 MİLYON AVRO CEZA VERDİ.

AB'den Microsoft'a ağır ceza
16px
24px
12.07.2006 18:23
ABONE OLgoogle

Komisyon, Microsoft'a 31 Temmuz'dan itibaren günlük 3 Milyon Euro ceza verebileceği tehdidinde bulundu. Komisyon, şirketin rakip firmalara ürünleri hakkında "net ve kesin" teknik bilgiler sunana kadar yeni cezalar verebileceği uyarısında da bulundu.

AB Komisyonu'nun rekabetten sorumlu üyesi Neelie Kroes, "2 yıldan fazla süre geçmesine rağmen Microsoft, karara uyum göstermedi. Yeni cezalar vermek dışında seçeneceğim yok. Hiçbir şirket yasaların üzerinde değildir." şeklinde konuştu. Kroes, Microsoft'un AB'nin isteklerinin "net değil ve sürekli değişiyor" yollu şikayetlerini de reddederek isteklerin değişmediğini söyledi.

AB, Mart 2004'te Microsoft'un PC işletim sistemindeki tekel konumunu kullanarak sunucu işletim sistemi pazarı ve Media Player ürünlerinde kendine pazar yaratmakla suçlamıştı.

Microsoft, AB Komisyonu'nun verdiği cezaya itiraz edeceğini bildirdi. Şirket iki senedir konuyu iyi niyetle çözmeye çalıştığını belirterek cezayı ağır bulduğunu kaydetti. Microsoft, AB Komisyonu'nun 2004 yılında verdiği karara da uymaya kararlı olduğunu belirtti.

Brüksel/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde