AB'den Apple için kural ihlali kararı

AB'den Apple için kural ihlali kararı

Avrupa Komisyonu, ABD'li teknoloji devi Apple'ın uygulama mağazası App Store'un AB'nin teknoloji sektörüne yönelik kurallarını ihlal ettiğini duyurdu.

AB'den Apple için kural ihlali kararı
16px
24px
24.06.2024 12:13Güncelleme: 24.06.2024 12:14
ABONE OLgoogle

Avrupa Komisyonu, Apple'ın uygulama satın alma ve indirme platformu App Store'un AB'nin Dijital Piyasalar Yasası (DMA) olarak bilinen kurallarını ihlal ettiğini açıkladı.

Açıklamaya göre söz konusu ihlalin sebebi, uygulama geliştirenlerin App Store'daki kurallar nedeniyle tüketicilere alternatif sunmalarının engellenmesi.

Avrupa Birliği (AB) rekabet düzenleme kurumu olan Avrupa Komisyonu, mart sonunda Apple, Alphabet bünyesindeki Google ve Meta'ya AB'nin teknoloji sektörüne yönelik kurallarını ihlal etmiş olabilecekleri gerekçesiyle soruşturma açmıştı.

Soruşturmanın ardından ön bulguları Apple'a gönderdiğini belirten komisyon şunları kaydetti:

"Bu işletme koşulları geliştiricilerin müşterilerini özgürce (alternatiflere) yönlendirmelerine izin vermiyor. Örneğin, geliştiriciler uygulama içinde fiyat bilgisi veremiyorlar ya da alternatif dağıtım kanallarında mevcut olan teklifleri tanıtmak için müşterileriyle başka bir şekilde iletişim kuramıyorlar."

 

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde