AB'de Türkiye savaşları başladı

AB'de Türkiye savaşları başladı

Financial Times, Türkiye konusundaki “savaş”ın AB Bakanlar Konseyi"nde başladığına dikkat çekti.

AB'de Türkiye savaşları başladı
16px
24px
14.11.2006 12:30
ABONE OLgoogle

Türkiye"nin Kıbrıslı Türklerin izolasyonunun kaldırılmadığı sürece limanlarını Rumlara açmaya yanaşmamasının yarattığı sıkıntı, AB basınının ilgisini çekiyor. Le Figaro gazetesi, Türkiye konusunda “felaket senaryosu”nu önlemek için “krizden çıkış” arandığını belirtirken, Financial Times, Türkiye konusundaki “savaş”ın AB Bakanlar Konseyi"nde başladığına dikkat çekti.

LE FİGARO: AVRUPA KRİZDEN ÇIKIŞ ARIYOR

Fransa"nın önde gelen gazetelerinden Le Figaro, “Türkiye: Avrupa krizden çıkış arıyor” başlıklı haberinde Aralık ortasında 25 AB devlet ve hükümet başkanlarının Türkiye konusunda yırtılma durumuna düşebileceğini belirterek bu “felaket senaryosu”nun önlenmesi için Brüksel"de toplanan AB Dışişleri Bakanlarının Komisyon"dan en kısa süre içinde bir tavsiye önerisini hazırlamasını istediklerini kaydetti.
Bir ay içerisinde Kıbrıs sorununun çözümlenmesi beklenmeyeceğini belirten gazete, Komisyon"un 6 Aralık"ta tavsiye önerisini sunabileceğini yazdı. Böylece, bakanların zirve öncesi zemini hazırlayarak zirvenin Türkiye dosyasına odaklanmasının engellenebileceğini belirten gazete, AB üyeleri arasında Türkiye konusunda ortak bir pozisyonun sağlanmasının kolay olmayacağını, askıya alınacak başlıkların sayısı konusunda görüş ayrılıklarının bulunduğuna dikkat çekti.

FİNANCİAL TİMES: AB ÜYELERİ ARASINDA SAVAŞ BAŞLADI

Ekonomi gazetesi Financial Times de, AB"de Türkiye konusundaki “savaş”ın Brüksel"deki Dışişleri Bakanları toplantısında başladığını belirterek Rum Kesimi ve Avusturya"nın müzakerelere ara verilmesini istediklerini kaydetti.

Gazeteye konuşan Rum Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas da, Türkiye ile bir uzlaşının varılabileceği umudunun kalmadığını belirtirken birkaç başlığın askıya alınmasının yeterli olmayacağını söyledi. Zaten bazı başlıklarda müzakerelerin fiilen durdurulduğunu ifade eden Lillikas, müzakereler resmen durdurulmadan tüm sürecin askıya alınması gerektiğini savundu.

Buna karşın Financial Times, İngiltere ve Fransa"nın belirli sayıda başlıkta müzakerenin askıya alınması konusunda bir uzlaşıya varılabileceğine inandıklarını belirterek bu ülkelerin tüm sürecin durdurulması halinde bir kez daha canlanamayabileceğini savunduklarını yazdı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde