ABD, konut maliyetlerini düşürmek için 100 milyon dolarlık yeni programı uygulamaya alacak

ABD, konut maliyetlerini düşürmek için 100 milyon dolarlık yeni programı uygulamaya alacak

ABD Hazine Bakanı Yellen, konut maliyetlerini düşürmeye yönelik yeni adımları duyurdu.

ABD, konut maliyetlerini düşürmek için 100 milyon dolarlık yeni programı uygulamaya alacak
16px
24px
24.06.2024 23:20Güncelleme: 24.06.2024 23:24
ABONE OLgoogle

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, gelecek üç yılda uygun fiyatlı konut finansmanını desteklemek için ek 100 milyon dolarlık program oluşturulacağını açıkladı.

Yellen, Minneapolis şehrinde yaptığı açıklamada, konut arzını artırmaya ve maliyetleri düşürmeye yönelik yeni finansman kaynaklarını duyurdu.

MALİYETİN TEMEL SEBEBİ ARZ AÇIĞI

Uzun zamandır çok önemli konut arz açığıyla karşı karşıya olduklarına dikkati çeken Yellen, bunun uygun maliyet sorununa yol açtığını dile getirdi.

Yellen, ülke genelinde maliyetleri düşürmek için konut arzını artırmaya yönelik yaptıkları çalışmalara değinerek, ABD Kongresi, eyaletler ve yerel yönetimleri daha fazla harekete geçmeye çağırdı.

GELECEK ÜÇ YILDA UYGUN FİYATLI KONUT FİNANSMANI İÇİN 100 MİLYON DOLARLIK PROGRAM OLUŞTURULACAK

Küresel mali krize rağmen 2000'den 2019'a kadar, konut fiyatlarının iki katına çıktığını ve ortalama gelirlerden daha hızlı arttığını söyleyen Yellen, yüksek konut maliyetlerinin, ülke genelindeki Amerikalıların geniş kesimini etkilediğini vurguladı.

Yellen, gelecek üç yılda uygun fiyatlı konut finansmanını desteklemek için ek 100 milyon dolarlık program oluşturulacağını belirterek, yeni programın öncelikle ülkede uygun fiyatlı konut arzını artırmaya odaklanacağını anlattı.

Bakan yellen ayrıca, federal konut kredisi bankalarına konut programlarına yönelik harcamalarını artırmaları yönünde çağrıda bulundu.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde