AB Komisyonu, Türkiye için 'İlerleme Raporu'nu 24 Ekim'de yayınlayacak

AB Komisyonu, Türkiye için 'İlerleme Raporu'nu 24 Ekim'de yayınlayacak

AB Komisyonu, Türkiye'nin üyelik yolculuğu açısından büyük önem taşıyan ilerleme raporunu 24 Ekim'de yayımlayacağını duyurdu.

AB Komisyonu, Türkiye için 'İlerleme Raporu'nu 24 Ekim'de yayınlayacak
16px
24px
22.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Aday ülkelerdeki siyasi, sosyal ve ekonomik gelişmeleri, yılda bir kez, bir önceki rapor doğrultusunda inceleyen ilerleme raporu, Türkiye açısından Rum kesimine liman ve havaalanlarının açılmaması nedeniyle bu yıl daha fazla önem taşıyor.

Üye devletler tarafından, Gümrük Birliğini Rum kesimi dahil 2004 yılında üye olan 10 yeni ülkeye genişleten Ek Protokolün uygulanmasını izlemekle görevlendirilen AB Komisyonu, bu yılki ilerleme raporunda konuya yer verecek.

Diplomatik kaynaklar, AB Komisyonunun ya sadece Türkiye'nin Ek Protokolün gereklerini yerine getirmediği şeklinde durum tespitiyle yetinebileceğini ya da bu nedenle Türkiye ile müzakerelerin durdurulmasını önerebileceğini belirtiyorlar.

AB Komisyonunun sadece durum tespitiyle yetinmesi halinde konu üye devletlerin gündemine gelecek. Burada Türkiye ile müzakerelerin durdurulması yönünde bir karar alınabilmesi için üyelerin en az üçte biri (9 ülke) tarafından bu yönde bir öneri sunulabilecek ve oy çokluğuyla (13 ülke) kabul edilebilecek.
 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde