9 milyar dolarlık devir bekliyor

9 milyar dolarlık devir bekliyor

Elektrik Üretim AŞ'nin (EÜAŞ), işletmekte olduğu Devlet Su İşleri'ne (DSİ) ait 31 hidroelektrik santralini (HES) devralmasına yönelik hazırlanan yönetmelik, 6 ayı geçkin bir süredir Başbakanlık'ta bekliyor.

9 milyar dolarlık devir bekliyor
16px
24px
07.08.2006 00:00Güncelleme: 25.10.2023 14:54
ABONE OLgoogle

Edinilen bilgiye göre, Elektrik Piyasası Kanunu uyarınca, piyasada faaliyet gösteren şirketler, amortisman bedeli de dahil bütün maliyetlerini gerçekçi bir şekilde fiyatlarına yansıtmak zorunda. Kanuna uyum çerçevesinde 31 HES'in EÜAŞ'a devri için 50 yıllık amortisman ömrü üzerinden 9 milyar dolar bedel belirlendi. Santrallerin devrine ilişkin 6 ay önce Başbakanlığa sunulan yönetmeliğin tamamlanma süreci yaklaşık 2 yılı buldu. Bu çerçevede EÜAŞ'ın santralleri 6 portföy grubuna ayrıldı. Yalnız Keban, Karakaya, Atatürk barajları ile hidroelektrik santrallerinin de aralarında bulunduğu 17 tesisin devlette kalması öngörüldü. Yetkililer bunun sebebini, Fırat ve Dicle nehirlerinin sınır aşan sular olması ile uluslararası yükümlülüklerin yanı sıra ulusal şebekede ihtiyaç duyulacak dengeleme olarak açıklıyorlar.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde