800 milyon doları yanabilirdi!

800 milyon doları yanabilirdi!

Zorlu'nun Karayolları arazisi için verdiği 800 milyon dolar yanabilirdi!

800 milyon doları yanabilirdi!
16px
24px
21.06.2008 10:52
ABONE OLgoogle

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu"nun Karayolları arazisinin imar planı değişikliğinin yürütmesinin durdurulması kararını kaldırmasını değerlendiren Ahmet Nazif Zorlu, “Başından beri devlete, hukuka güvendiğimizi söyledik. Kararın lehimize çıkacağına emindik. 800 milyon dolarla istesek yurtdışında iş yapar, el üstünde tutulurduk. Ama biz ülkemizde bunun üstüne 1 milyar dolar daha koyacağız” dedi

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu"nun Karayolları arazisinin imar planı değişikliğinin yürütmesinin durdurulması kararını kaldırmasını değerlendirerek bu kararın kendilerini şaşırtmadığını söyledi.

Yanlış iş yapmadık

Bu ülkeden kazandıklarını yine bu ülkeye yatırdıklarını kaydeden Zorlu, “Biz yanlış bir iş yapmadık, kapalı kapılar ardında ihale almadık. Çok şeffaf bir ihalede en yüksek teklifi verip kazandık. Durdurma kararı alındığı gün devlete, hukuka güvendiğimizi söyledik. Kararın lehimize çıkacağına emindik. 800 milyon dolarla istesek yurtdışında iş yapardık, el üstünde tutulurduk. Ama biz 1 milyar dolar daha harcayıp ülkemize yatırım yapacağız” dedi.

Danıştay 6. Dairesi"nin “şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı” olduğu gerekçesiyle durdurma kararı aldığında kendilerinin de çalışmalarını durdurduğunu anlatan Zorlu, yeni kararın ardından hemen kolları sıvadıklarını belirtti. Zorlu, “Biz doğru bir iş yaptık. Ancak hukuk, işi durdurduktan sonra biz de durduk. Şimdi karar lehimize çıktı. Biz de hemen çalışmaya başladık” diye konuştu.

Türkiye"nin aşa ve işe ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Ahmet Nazif Zorlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz "Önce ülkem" diyoruz ve bu ülkeden kazandığımızı bu ülkeye yatırdık. Bundan sonra da yatırmaya devam edeceğiz. Herkese bunu tavsiye ediyorum.”

"Eylül"de temel atacağız"

AHMET Nazif Zorlu, Tabanlıoğlu Mimarlık ve Emre Arolat"ın proje üzerinde çalıştığını belirterek, şöyle konuştu: “İnşallah Eylül"de temel atacağız. Para kazanmak için orayı taş yığınına çevirmek gibi bir niyetimiz yok. 800 milyon doları araziye verdik. 1 milyar doların üzerinde dev bir yatırım yapacağız. 70 bin metrekare yeşil alanı, kongre merkezi, rezidansı, alışveriş merkezi, ofisleriyle İstanbul ve Türkiye"ye yakışacak bir proje bu. En az 3 bin kişiye de istihdam sağlayacağız.”

Peşin ödediği 800 milyon doları alamayabilirdi

* TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, Şehir Plancılar Odası, 27 Aralık 2006"da Özelleştirme Yüksek Kurulu"nca onaylanan 1/5000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı değişikliğinin iptaline ve yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmesi istemiyle Danıştay"da dava açtı.

* Danıştay 6. Dairesi, “şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı” olduğu gerekçesiyle söz konusu işlemin yürütmesini durdurmuştu. ÖİB ve Zorlu Yapı Yatırım, bu karara itiraz etti.

* Hukukçular, 6. Daire"nin kararının kesinleşmesi ve tüm hukuk yollarının kapanması halinde 800 milyon doları peşin ödeyen Zorlu"nun parasını geri almasının mümkün olamayacağına dikkat çekmişti.

Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde