300 dolara bilgisayar kampanyası mayısta başlıyor

300 dolara bilgisayar kampanyası mayısta başlıyor

Ocakta ilk kez Bill Gates'in duyurduğu ve Microsoft, Intel ve Türk Telekom'un ortaklaşa organize ettiği "İlk Bilgisayarım" kampanyasının startı mayısta veriliyor.

300 dolara bilgisayar kampanyası mayısta başlıyor
16px
24px
19.04.2006 10:19
ABONE OLgoogle

Bilgisayar sahipliği oranını artırmayı amaçlayan proje kapsamında 300-350 dolar civarında bir fiyatla PC almak mümkün olacak. Ayrıca bankaların da katılmasıyla taksitli satış da yapılacak.
Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, "İlk Bilgisayarım" kampanyasında, ilk yıl için 500 bin, ikinci yıl için ise 2 milyon adet PC satışı hedeflendiğini söyledi. Ucuz PC'lerde Microsoft'un Windows XP işletim sisteminin yeni ve ucuz olan ama kısıtlı versiyonlu Windows XP Starter Edition alternatifi de sunulacak.

Yüzde 30'una ucuz Windows
XP Starter Edition, bilgisayardan ayrı olarak satılmayacak. Bilgisayarla birlikte satıldığında da maliyeti 30 dolar kadar olacak. XP Starter Edition'da XP'nin diğer versiyonlarındaki bazı özellikler ise kullanılamayacak. Çağlayan Arkan, "İlk Bilgisayarım" kampanyasında satılacak PC'lerin yüzde 30'unun Windows XP Starter Edition'la birlikte satılacağını düşündüklerini belirtti. Proje kapsamında; Microsoft'un Windows XP Starter Edition işletim sistemi, Intel işlemci, Türk Telekom'un ADSL hızlı internet hizmeti ve bilgisayar üreticileri bir araya gelecek.
Türkiye'de 2005 itibariyle 2.3 milyon evde bir adet PC bulunuyor. Buna göre bilgisayar sahipliği oranı sadece yüzde 13. "İlk Bilgisayarım" kampanyası bu yüzde 87'lik pazarın PC talebini karşılamayı hedefliyor. Korsan yazılım kullanım oranıysa bu yıl yüzde 66'dan yüzde 58'lere indi. 2006 sonu hedefi ise yüzde 48.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde