3 büyük ilin servis fiyatları belli oldu

3 büyük ilin servis fiyatları belli oldu

İstanbul, İzmir ve Ankara'da servislere yüzde 15-25 arasında zam yapıldı. Zamlı tarife cep yakıyor: Öte yandan Bir ilkokul öğrencisinin masrafları en az 2 bin 250 YTL'yi buluyor.

3 büyük ilin servis fiyatları belli oldu
16px
24px
29.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Nergis Demirkaya

Okulların açılmasına kısa bir süre kala velilerin merakla beklediği servis ücretleri zam oranları netleşmeye başladı. İstanbul, İzmir ve Ankara'da yaklaşık 25 bin servis aracıyla 2 milyonun üzerinde öğrenciyi taşıyan okul servisleri yeni eğitim yılında yüzde 15-25 arasında zamlı tarife uygulamayı kararlaştırdı.

Üç büyük kentin belediye yönetimlerinin onayından sonra yürürlüğe girecek zam oranlarına göre, en düşük mesafe ücreti İstanbul'da 107, Ankara'da 69, İzmir'de ise 57 YTL olacak.

İSTANBUL'A YÜZDE 25 ZAM

İstanbul, Ankara ve İzmir servis işletmecileri odaları enflasyon oranı, yakıt zamları ve işçilik ücretlerindeki artış gibi faktörlere dayanarak servis ücretlerinde yüzde 15-25 oranında zam yaptı. Buna göre, en yüksek zam talebi İstanbul'dan geldi. 16 bin servis aracıyla 1.5 milyonun üzerinde öğrenci taşıyan servisçiler, geçen yıl zam yapılmamış olmasını gerekçe göstererek yüzde 25 zam istedi. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin onayından geçen zam için son kararı İstanbul Büyükşehir Belediyesi verecek. İstanbul Servis İşletmecileri Odası Başkanı Musa Çakrak, yakıta yüzde 30 zam yapıldığını hatırlatarak, "Popülist yaklaşmayın. Veliler kadar esnaf da düşünülsün" dedi. 4 bin servisle 200 bine yakın öğrenci taşıyan Ankaralı servisçilerin zammı yüzde 25'den 15'e düşürülürken, İzmir'in de Ankara'yla aynı oldu.

Bir ilkokul öğrencisinin masrafı: 2 bin 250 YTL

YENİ eğitim yılına hazırlanan veliler ilkokula gidecek çocukları için bir yıl içinde yaklaşık 2 bin 258 YTL, liseye giden çocuğu için ise yaklaşık 2 bin 800 YTL eğitim harcaması yapacak. Öğrencilerin yıl içindeki en büyük masrafı ise 600 YTL'yi bulan öğrenci servisleri. Eğitim-Sen'in 15 ilde yaptığı araştırmaya göre velilerin bu yıl yapacağı harcamalar geçen yıla göre 3.5 milyar YTL adaha fazla harcama yapacak. Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaattin Dinçer'in açıkladığı araştırmanın dökümü şöyle:

* İLKÖĞRETİM: Veliler kayıt parası, katkı parası, fotokopi ücreti, diploma, temizlik, giyecek, kırtasiye ve bayrak, paso ücretinin olduğu toplam 21 kalem için 2 bin 258 YTL eğitim harcaması yapacak. Bu harcamanın 600 YTL'sini servis ücreti, 360 YTL'sini kayıt ücreti, 210 YTL'sini kantin ve kooperatif gideri oluşturacak.

* ORTAÖĞRETİM: İlköğretim öğrencilerine oranla yüzde 25 daha fazla masrafları olacak.
Lisede eğitim gören çocuğu olan veliler yıl boyunca 2 bin 800 YTL harcayacak.

Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde