25 yaşın üstü mini giymesin

25 yaşın üstü mini giymesin

Türkiye'nin önde gelen modacıları, "Dekolte nedir, ölçüsü var mıdır, çarşıda pazarda ne, ne kadar açılmalıdır?" sorusuna cevap verdi..

25 yaşın üstü mini giymesin
16px
24px
05.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Sibel Arna'nın haberi

Aslında bu, Türk kadınının dekolte kullanma biçimine yönelik bir eleştiri. Dekolteye karşı olmaktan ziyade rüküşlük derecesine varan bir giyinme bilmezlik karşısındaki isyan. Sadece Yazar Mehmet Barlas’a mahsus da değil. Kadınların dekolteleri konuşmaların, tartışmaların konusu. Muhafazakarlıktan, maçoluktan kaynaklanan dekolte eleştirileri konumuz dışı. Biz Barlas’ın dikkat çektiği gibi bir stil olarak dekolteye bakmak istedik. Ve Türkiye’nin önde gelen 10 modacısına sorduk. Dekolte nedir? Ölçüsü var mıdır? Çarşıda pazarda, plajda, restoranda ne, ne kadar açılmalıdır? Hangi dekolte, göğüs, sırt, ayak... Söyledikleri, Türk kadının dekolte sitili konusunda kendini gözden geçirmesine yol açacak desem, yeridir.

BAHAR KORÇAN

Hem sırt hem bacak hem göğüs açanlara
Vah yazık bu kendini bilmezlere diyorum

Bence dekolte kadın cazibesinin, kadına has bir sinsilikle sergilenmesidir. Bu işte esas sır açmak değil, gizlemekteki ustalıktır. Dekoltenin ölçüsü beyin sağlığı ve kalitesiyle doğru orantılı işler. Hasta kadınlar vardır; her an her yerde bedava sergilerler. Bir de kafası çalışanlar vardır; duruma ve ana göre dengeli ayarlamalar yaparlar. Uygunsuz sergilemelerle kendi cinsimize yazık etmemek gerek bence. Ayak dekoltesini kışkırtıcı buluyorum. Plajdaki yüksek ökçeleri ise çok fena diye tanımlıyorum. Bu kadar mı sahicilikten uzak durumlara düştü bazı kadınlar? Hayretler içinde ve de gülerek izliyorum. Evrim sürecindeler, elbet bir gün gerçek kadın olmayı öğrenecekler!

Türkiye’deki kadınlar, belki de tarihinin en önemli kimlik karmaşasını yaşıyor bence. Bir yandan son hızla örtünüyorlar. Diğer yandan son hadde soyunuyorlar. İki uç. Dip ve derin aynı anda yaşanıyor. Ciddi bir kimlik bulma mücadelesi. Erkeklere kolay gelsin diyorum. Herkes aşırı seksi olmak ve tüm erkeklerin cinsel fantezisi olmak zorunda gibi sanki. Sahillerde görüntülenen kadınlara bakıyorum. Hepsi birkaç dakika sonra sahneye çıkıp konser verecekmiş gibi; pırıltılar içinde, dekolteler öyle bir haldeki artık açacak nereleri kaldı acaba diye düşünüyorum. Diğer bir düşüncem, bu hanımların ne iş yaptıkları. Bir tam gün boyunca kıyafet değiştir, onları birleştir, tak takıştır, e zor iş. Hayata dair başka bir şeye vakit kalacak gibi görünmüyor. Ben kadının kendi bedenine saygılı olanını seviyorum. Kadın öylesine kıymetli bir varlık ki düşüncesizce beden sergilenmesini ilkel buluyorum...

Fazla dekoltenin cazibeyi öldürdüğü düşünüyorum. Her detayı açarsanız heyecanı nerede? Hayale ve sonraki anlara da bazı detaylar kalmalı. Teni ucuzlatmamalı. Dekoltenin en fazla kaç tanesi bir arada olabilir? Hem sırt, hem bacak, hem göğüs açanlara "Vah yazık bu kendini bilmezlere!" diyorum. Dekolte için ipek çok uygun bir kumaş. Nereyi açacağım kadınına ve bedenine göre değişir.

VURAL GÖKÇAYLI

Bence dekoltenin ölçüsü yoktur ama hem yeri hem adabı vardır

Bence dekoltenin ölçüsü yoktur. Dekolte kreasyonun yan çizgisidir ve kesinlikle beden, göğüs ve vücut ölçüsünü göz önüne alarak yapılmalıdır. Dekoltenin hem yeri hem adabı vardır. Gece özellikle daha rahat kullanabilirken; günlük hayatta, pazarda, çarşıda daha dikkatli kullanmak gerekir.

Türk kadını Osmanlı’dan beri dekolteye meraklıdır. Dikkatli bakarsanız, eski gravürlerde ve eski Batı’lı ressamların yaptığı resimlerde aşırı göğüs dekoltesi görürüz. Cumhuriyet kadını da teşhirci olmamak kaydıyla dekolteyi yerinde kullanmıştır.

Son günlerde plajdaki hanımlar dikkatimi çekiyor. Yüksek ökçeleri rüküşlük numunesi olarak görüyorum. Pareolardaki pırıltılı kumaşları her zaman yadırgarım. Pırıltının yeri bence gece kıyafetleri olmalıdır.

Modada teşhircilik yoktur. Estetik ve dekolte ile uygun bir fizik ustaca birleştirilir ve giyecek hanımın cemiyetteki durumu düşünülerek hareket edil

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde