Zirveden dibe

Zirveden dibe

KOSKOCA DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANI, ER RÜTBESİYLE CEZAEVİNE GİRECEK.

Zirveden dibe
16px
24px
16.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

1999-2001 yılları arasında komuta kademesinin zirvesindeki 5 komutandan biri olan Erdil, komuta kademesine bağlı askeri cezaevlerinden birinde 1 yıl geçirecek.

Erdil, kararın kesinleşmesiyle birlikte 1953 yılında Deniz Lisesi'ne girmesi ile başlayan 53 yıl taşıdığı asker kimliğini de kaybedecek. Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nin TSK'dan ihraç edilmesine karar verdiği Erdil, emekli general ve eski kuvvet komutanı olarak sahip olduğu bütün haklarını kaybedecek.

Hayatında neler değişecek?
Erdil'in hayatında şu değişiklikler olacak;

* TSK tarafından verilmiş olan hüviyeti geri alınacak.

* Beylik silahı da geri alınacak ve silah taşıma hakkına sahip olmayacak.

* Askeri hastanelerden emekli asker sıfatıyla yararlanamayacak. Diğer sivil vatandaşlar gibi bulunduğu yerdeki askeri hastanelerden sivillere tanınan kontenjan çerçevesinde yararlanabilecek.

* Tatillerini artık askeri tesislerde yapamayacak. Antalya'daki Karpuzkaldıran başta olmak üzere askeri tesis ve kamplara giremeyecek.

* Orduevlerinden yararlanamayacak.

* İki yıl üyesi olduğu komuta kademesine bağlı askeri cezaevlerinden birine girecek.

* Şu anda oturduğu Fenerbahçe Orduevindeki lojmandan çıkmak zorunda kalacak.

* Eşi Füsun Erdil ve kızı Deniz Erdil, orduevlerindeki kuaförlere gidemeyecek.

* Emekli maaşını almaya devam edecek.

* Cezaevinde geçireceği süre dışında kendisine tahsis edilen koruma görevlisi görevini sürdürecek.

Evlerine el konacak

Erdil'in Etiler'deki iki evinin de zor alımı yoluna gidilecek.

Genelkurmay Askeri Mahkemesi, Erdil'in İstanbul Etiler'deki iki daireyi "kanuna ve genel ahlaka uygun yollardan aldığını ispat edemediğine" hükmetti.

Erdil Alkent'te toplam 1 milyon 200 bin dolar değerindeki iki dairenin, babasının amcasının oğlu Muhterem Kolaylı'nın elden nakit olarak yaptığı yardımla aldığını söylemişti. Ancak askeri savcı bu açıklamayı inandırıcı bulmadı ve "Hayatın doğal akışına aykırı" diye niteledi. Mahkeme üç tane maliye uzmanı albaydan oluşan bilirkişi heyetine inceleme yaptırdı ve bilirkişi heyeti de evlerin "bu gelirle alınamayacağı" yolunda rapor verdi.

Genelkuray Askeri Mahkemesi, Erdil'in Alkent'teki evlerin sahibi olmasını 3628 sayılı "Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Kanunu"nun 13. maddesinde tanımlanan "haksız mal edinme" suçunu oluşturduğu sonuca vardı.

Kaderi Askeri Başsavcılığın elinde
Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil'in mahkumiyet kararının onanmasına karşı karar düzeltme talebinde bulunma hakkı var. Ancak bu talebin işleme konulup konulmayacağına Askeri Yargıtay Başsavcılığı karar verecek. Başsavcılık bu yolu açsa bile bu taleple ilgili kararı, mahkumiyet kararını onayan 1. Daire görüşecek. Yani bu durumda bozma kararı çıkması çok düşük ihtimal. Erdil'in cezaevinden kurtulması için ikinci yol ise Askeri Başsavcılığın kararına bağlı. "Erdil davasının sivil mahkemeye gönderilmesi"ni talep eden Askeri Yargıtay Başsavcılığı'nın bu talebinin reddedilmesine itiraz hakkı var. Başsa

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde