Zirvede gergin polemik

Zirvede gergin polemik

Devletin zirvesinde iktidarı, muhalefeti ve ordusuyla gergin bir polemik yaşanıyor. Polemiğin nedeni kara harekatının sonlandırılma şekli ve zamanı

Zirvede gergin polemik
16px
24px
04.03.2008 15:50
ABONE OLgoogle

Devletin zirvesi kaynayan kazana döndü. Kazanın kaynamasının nedeni ise Kuzey Irak'a düzenlenen kara harekatının aniden sonlandırılmış olması. Harekatın sonlandırılmasından bir gün önce ABD Savunma Bakanı Gates ile ABD Başkanı Bush'un 'Türkiye bir an önce harekatı sonlandırmalı' yönündeki açıklamaları bu tartışmanın merkezinde bulunuyor. MHP ve CHP de çekilme sonrasında 'ABD'den baskı geldi, Kuzey Irak'tan apor topar çıkıldı' yönündeki eleştiriler yapınca Genelkurmay'ın da hedefi oldu.

BÜYÜKANIT NE DEDİ?

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, MHP ve CHP'den gelen eleştirileri dün Ankara'da gazete ve televizyonların temsilcilerine verdiği brifingle yanıtladı. Büyükanıt'ın açıklamalarında MHP'den 'Kendilerini vatansever diye tanımlayan kişiler' diye bahsetmesi ve MHP ile CHP'yi kastederek 'ABD baskısı olduğunu ispat etsinler, üniformamı çıkartayım' demesi bugün her iki parti liderinin grup toplantısındaki konuşmasında hedef olmasına neden oldu.

BAHÇELİ ÇATTI

İlk grup toplantısını düzenleyen MHP lideri Devlet Bahçeli, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), sınır ötesi harekata 8'inci günde ansızın son vermesinin, Türk milletine derin bir şaşkınlık, teessür ve hayal kırıklığı yaşattığını söyledi. Bahçeli, TSK'nın 21 Şubat'ta başlattığı sınır ötesi harekatın seyri, sona erdirilme zamanı ve şekli ile bu konuda Türkiye'nin maruz kaldığı dış baskıların, siyasi gündemin en önemli konusu olduğunu belirtti.

Genelkurmay Başkanı'na yüklenmesini ABD üzerinden sürdüren Bahçeli, terör örgütü PKK'yı, Türkiye ve ABD'nin ortak düşmanı ilan eden Başkan Bush'un son zamanlarda yaptığı açıklamalara da işaret ederek 'Bu aşağılayıcı tebligatlar, ABD'nin kafasının gerisindeki düşünce ve niyetleri, tereddüte mahal bırakmayacak biçimde ortaya koymuştur. ABD'nin Kuzey Irak'ın istikrarının etkilenmemesi bahanesiyle terörle mücadelede Türkiye'nin önünü kesecek kırmızı çizgiler çıkarması, bu konuda, 'Tavşana kaç, tazıya tut' siyaseti izlediklerini bir kere daha göstermiştir' diye konuştu.

Türk kamuoyunun, çekilmenin başladığını ve tamamlandığını ilk defa Barzani sözcülerinin açıklamalarından öğrendiğini belirten Bahçeli 'AKP hükümetinin, terörle mücadeleden beklenen siyasi amaçları, böylesine dar bir çerçevede belirlediği, Türk Silahlı Kuvvetlerinin de buna uygun olarak sınırlı hedeflere kısa süreli bir harekat icra ettiği anlaşılmaktadır. Eğer durum böyleyse, bu gerçeklerin açıkça ortaya konulması herkes için sorumluluk icabı olarak görülmelidir' diye konuştu.

Bahçeli, oynanan sinsi oyunun iyi okunması gerektiğini belirterek 'ABD, 'Türkiye'ye ölümü göstererek sıtmaya razı etmeye' çalışmaktadır' dedi. Bahçeli, geri çekilmenin ABD Dışişleri Bakanının Hindistan'dan verdiği ihtardan hemen sonra başladığını ve konuk Bakanın ABD'ye dönüş yolundayken tamamlandığının anlaşıldığını söyledi.

Bahçeli konuşmasında Başbakan Erdoğan'ı da eleştirdi. Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın, bu süreçte sergilediği tutumu da 'siyasi eziklik ve tutarsızlık' olarak niteledi.

BAYKAL YÜKLENDİ

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da grup toplantısını bu konuya ayırdı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyinden sürpriz bir şekilde çekilmesine ilişkin pek çok sorunun akıllara takıldığını söyleyen Baykal 'Bu soru ortada kalmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri, oradan sürpriz bir şekilde çıkmıştır. Bu sorunun cevabını istiyoruz' dedi.

'Kara harekatının aniden durdurulmuş olması kaçınılmaz olarak dünyada ve Türkiye'de soru işaretleri doğurdu. Sekizinci gününde bu harekata son verme kararı alındı. Bu soru ortadadır. Bu soru kafalardadır. Milletini seven, askerini seven, silahlı kuvvetlerini seven, teröre karşı artık yeter diyen vatandaşlar, haklı olarak 'ya ne oldu birden bire durduk' diye sormaktalar' dedi.

Daha operasyonun başında ABD'den 'sınırlı olacak' yönünde açıklamalar geldiğini belirten Baykal 'Kimseden hiçbir işaret almadık açıklamalarını bir kez daha ele almak gerekiyor' dedi. 'Zaten cuma günü saat 04.00'te bitireceğimize karar vermiştik' yönünde açıklamalar olduğunu belirten Baykal 'Peki Cumhurbaşkanının, Başbakanın haberi var mı? ABD Savunma Bakanı konuşuyor. Ona 'Biz zaten çıkıyoruz, bu telaş niye' dendi mi? ABD'ye 'mesajınızı verebildiniz mi' diyorlar dört kez 'Almış olmalılar' diyor. Çekilmekte olduğumuzu Zebari söylüyor, Roj TV söylüyor. ABD'ye söylemenin ne sakıncası var. Niye erken bitti? Birileri Türkiye'nin PKK ile mücadelesinde nihai hedefe gitmesini uygun görmedi. PKK tümüyle tasfiye edilmesin. Sen de iç baskıya yönelik biraz rahatla deniyor' dedi.

Harekatın bittiğini tüm dünyanın Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'den duyduğunu hatırlatan Baykal, hükümete de yüklendi. Birilerinin, Kuzey Irak'taki PKK varlığının tamamen ortadan kaldırılmasını istemediği yolundaki görüşlerini yineleyen Baykal, günümüz siyasetinde artık dostluğa yer olmadığını ifade etti.

ERDOĞAN SAVUNDU

'TSK fevkalede başarılı bir operasyon icra etmiştir' diyen Erdoğan partisinin frup toplantısında yaptığı konuşmada TSK'yı tebrik etti ve muhalefete yüklendi. Erdoğan 'TSK'nın bu operasyonunun başarısının önemli bir sonucu tek bir sivilin bile burnunun kanamaması. Bu anlayış her türlü hassasiyetin üstündedir...

Askerlerimizin yurda dönüşünün daha önce ilan edilmemiş bir tarihte gerçekleşmesi yapılan işin tabiatı gereğidir. Herhalde 'dönüyoruz, döneceğiz' diye en tehlikeli dönüş hareketi duyurulmaz. Harakatın bitiş tarihini zaafmış gibi gösterenler var. Haksız suçlamalarda bulunmak sorumluluk duygusuyla bağdaşmıyor. Sorumluluk sadece hükümete düşmüyor. Parti kimlikleri bir kenara bırakılır ve herkes teröre karşı ortak hareket eder. Çünkü önemli olan birlik ve beraberliktir' dedi.

'Muhalefete özellikle Sayın Baykal'a sesleniyorum' diyen Erdoğan 'Oy hesabının üzerinde değerler vardır. Allah aşkına bunu ne zaman öğreneceksin. Şehitlerimize saygısızlık yapmayın. Görüyorum ki, size bunu anlatamamışız. Sınır ötesi operasyon iç politika malzemesi yapılacak bir durum değil. Zaten her şartta konuşacak bir şey bulursunuz siz' dedi.

TSK'nın terör örgütüne beklemediği bir anda büyük bir darbe vurduğunu belirten Erdoğan 'Gidişi de dönüşü de terör örgütü için kesinlikle sürpriz olmuştur. Bu hareketın siyasi sorumluluğu bize aittir. Bu noktada siyasi muhalefet TSK'yı polemik içine çekmesin. Varsa söyleyecek bir şeyi olan onların siyasi muhatabı biziz. Aklınıza gelini sorumsuzca söylecekseniz, o zaman hazırlıklı olun bizim de söyleyecek sözümüz var' diye konuştu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde