Zeugma'da 162 dekar alanıkamulaştırılacak

Zeugma'da 162 dekar alanıkamulaştırılacak

Gaziantep'in Nizip ilçesinde bulunan ve Birecik Barajı'nın suları altında kalmasıyla dünya gündemine oturan Zeugma Antik Kenti'nde, 162 dekar alan kamulaştırılacak.

Zeugma'da 162 dekar alanıkamulaştırılacak
16px
24px
17.08.2006 12:47
ABONE OLgoogle

Dünyaca ünlü Zeugma mozaiklerinin çıkarıldığı 1. derece sit alanındaki antik kent ve çevresinde bugüne kadar 155 dönümlük alan kamulaştırılırdı. Yıl sonu itibariyle Zeugma'da kamulaştırılan alan 300 dekarı geçecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilerek geçen yıl bakanlık kazısına dönüştürülen Zeugma'daki kazılar hızla devam ederken, bir yandan da antik kent ve çevresindeki kamulaştırma çalışmalarına hız verildi.

2005 yılında yürütülen çalışmalarda 20 parsel sahibi ile anlaşılarak 584 bin 600 YTL karşılığı 140 dekar fıstık bahçesi ve tarla kamulaştırıldı. Bu yıl ise geçen yıl uzlaşmaya varılamayan 22 parsel sahibiyle görüşülerek bu alanların kamulaştırılmasına çalışılacak.

Kazı Başkanı Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kutalmış Görkay'ın belirlediği 5 parça arazi içinde mal sahipleriyle uzlaşma aranacak. Bu arazilerin toplam büyüklüğü ise 162 dekar.

Çalışmalar planlandığı gibi sonuçlanırsa, antik kente kamulaştırılan toplam alan 300 dekarı geçecek.
 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde