Yıldırım'dan üç kritik karar

Yıldırım'dan üç kritik karar

ULAŞTIRMA BAKANI BİNALİ YILDIRIM, TÜRK TELEKOM'LA İLGİLİ ÜÇ ÖNEMLİ KARAR ALDI

Yıldırım'dan üç kritik karar
16px
24px
27.10.2005 00:00Güncelleme: 25.10.2023 14:50
ABONE OLgoogle

Danıştay'ın Türk Telekom için yürütme durdurma istemini reddettiği önceki gün Ulaştırma Bakanı Yıldırım ve kurmayları 3 kritik karar aldı.

1- Avea Genel Müdürü Cahit Paksoy'un, devrin ardından görevden alınması prensip olarak benimsendi.

2-Türk Telekom'un yüzde 55 hissesi, Oger Telecoms'a herhangi bir sürpriz yaşanmazsa 8 Kasım Salı günü devredilecek.

3-Özelleştirilecek Telekom'da 10 kişilik yönetim kurulu görev yapacak. 6 üyelik Oger Telecoms'a verilirken, 4 üyelik de yüzde 45'i temsilen kamuda kalacak.

Danıştay 13. Daire'nin Türk Telekom için yürütmeyi durdurma istemini oybirliği ile reddetmesinin ardından AVEA Genel Müdürü Cahit Paksoy'a yol göründü. Önce Aycell, ardından da Avea'da Genel Müdür olarak görev yapan Paksoy'un, Türk Telekom'un yüzde 55 hissesinin Oger Telecoms'a devrinin hemen ardından görevden alınması prensip olarak benimsendi. Danıştay 13'üncü Dairesi'nin Türk Telekom'un yüzde 55 hissesinin satışının iptaline ilişkin kararını verdiği salı günü, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yakın kurmaylarıyla biri sabah saatlerinde diğeri de gensoru görüşmeleri sırasında olmak üzere Meclis'te üst üste iki kritik toplantı yaptı. Bu toplantılarda, Telekom'un devri kapsamında izlenecek eylem planı şekillendirildi. Sabah'ın üst düzey Ulaştırma Bakanlığı bürokratlarından edindiği bilgiye göre, çıkan sonuçlar şöyle:

* Türk Telekom'un yüzde 55 hissesi, Oger Telecoms'a herhangi bir sürpriz yaşanmazsa 8 Kasım Salı günü devredilecek.

* Avea Genel Müdürü Cahit Paksoy'un, hisse devrinin ardından görevden alınması prensip olarak benimsendi.

* Özelleştirilecek Telekom'da 10 kişilik yönetim kurulu görev yapacak. 6 üyelik Oger Telecoms'da, 4 üyelik de yüzde 45'i temsilen kamuda kalacak.

EKİNALAN BELİRSİZLİĞİ
Türk Telekom Genel Müdürü Mehmet Ekinalan'ın devrin ardından görevini sürdürüp sürdürmeyeceği ise belirsizliğini koruyor. Ulaştırma Bakanlığı kaynakları, Mehmet Ekinalan'ın, devri izleyen ve 'geçiş süreci' olarak tanımlanan 3 ya da 6 aylık bir dönemde genel müdürlüğe devam edebileceğini kaydediyor. Kamuya ayrılan 4 kişilik yönetim kurulu üyesinden biri de ulusal güvenlik gibi stratejik konularda veto hakkı olan ve 'altın hisse'yi temsil edecek bir üye olacak. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın, altın hisseyi temsilen yapılacak atamaya büyük önem verdiğini belirten yetkililer, "Birkaç aday var. Kimsenin hiçbir kuşkusu olmasın ki en uygun kişi atanacak" dediler.
Danıştay'dan onay geldi

Danıştay İdari İşler Kurulu, imtiyaz sözleşmesini 1. Daire'den gelen şekliyle kabul etti.

DANIŞTAY İdari İşler Kurulu, Telekomünikasyon Kurumu (TK) ile Türk Telekom arasında akdedilen imtiyaz sözleşme taslağını, Danıştay 1. Daire'den gelen şekliyle kabul etti. Telekomünikasyon hizmetlerinin yürütülmesi ile altyapısının kurulması ve işletilmesine ilişkin olarak TK ile Türk Telekom arasında akdedilen, "Telekomünikasyon Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin İmtiyaz Sözleşmesi Taslağı" na ilişkin Danıştay'ın düşünce bildirme süreci tamamlandı. Danıştay Başkanı Ender Çetinkaya başkanlığında dün toplanan Danıştay İdari İşler Kurulu, imtiyaz sözleşme taslağına ilişkin 1. Daire'nin yapılmasını istediği değişikliklere katıldı. Taslak, Telekomünikasyon Kurumu'na gönderilecek. Danıştay'ın düşüncesinin idareyi bağlayıcı niteliği bulunmuyor. Daha sonra kurum ile Türk Telekom arasında imtiyaz sözleşme taslağına son şekli verilecek.

'İlk ödeme kay

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde