Yıkım kararı KAYSO'yu sarstı

Yıkım kararı KAYSO'yu sarstı

Akfen'in otel inşaatı için alınan yıkım kararı KAYSO'yu sarstı. İşte Boydak'ın açıklaması..

Yıkım kararı KAYSO'yu sarstı
16px
24px
04.06.2008 14:35
ABONE OLgoogle

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mustafa Boydak, sanayi odası hizmet binasına yapılan otel inşaatının durdurulmasına dair mahkeme kararının tebliğ edilerek uygulandığını açıkladı. Boydak, sürecin devam ettiğini ve bundan sonra otelin yıkılma gibi ihtimali olabileceğini, ancak çözüm bulunacağını ifade etti.

Kayseri'nin Kocasinan Belediyesi sınarlarında bulunan sanayi odası hizmet binası yanında Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) A.Ş tarafından yaptırılmakta olan otel arsasının imar plan değişikliği mahkeme kararıyla iptal edildi.

Konu ile ilgili gazetecilerin sorularını cevaplayan Mustafa Boydak, kararın tebliğ edildiğini ve inşaattaki çalışmaların durdurulduğunu söyledi. Boydak, ilgili firmanın, belediyenin ve sanayi odasının konu ile ilgili çalıştıklarını ve çözüm bulunması noktasında çalışmalar olduğunu dile getirdi.

Otel inşaatının büyük bir bölümünün yapıldığını ve çözüm bulunmadığı takdirde otel inşaatının yıkılabileceğini dile getiren Boydak, "Aslında bu konu Kayseri'nin aile içi meselesidir. Çünkü, burada Kayseri sanayi Odası, şehrimizin menfaati söz konusudur. Buradan gelecek 49 yıllık gelir odamızın çalışmalarında kullanılacaktır. Burası ile ilgili şahsi bir mesele söz konusu değildir" dedi.

Mustafa Boydak, gazetecilerin, Kayseri'ye gelen misafirlere gezdirilen fabrikaların genelde Boydak Grubu'na ait olması nedeniyle tepkilerin olduğu yönündeki soruları da cevaplandırdı. Boydak, bu düşüncenin doğru olmadığını ifade ederek, "Bir kere bizim tesislerimiz yada gezdirilen başka tesisler bu iktidar döneminde kurulmuş, büyümüş firmalar değil. Köklü firmalar diyebiliriz. Hepsinin evveliyatı var. Geçmişi var. Gelen misafirler de sadece Boydak grubunun değil bütün firmaların fabrikalarını geziyor. Dün Kayseri'ye gelen bir grup misafirimiz Develi'deki Saray Fabrikası ve Çiftliğine giderek gezdiler. Biz ayırım yapmadan bütün işletmelere aynı mesafede yaklaşıyor ve bütün üyelerimizin sanayi odası başkanıyız. Bu nedenle her tesis bizimdir" diye konuştu.

BAŞKAN YILDIZ AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Otel inşaatının durdurulması ile ilgili mahkeme kararı hakkında Kocasinan Belediye Başkanı Bekir yıldız, bir gün önce açıklama yapmıştı.

Başkan Bekir Yıldız, Kayseri Sanayi Odası'nın Pervane Mahallesi'ndeki arsası üzerine inşa edilen otellerin imar plan değişikliğinin Kayseri 2. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiğini söylemişti. Yıldız, mahkeme kararının kendilerine ulaşmasından sonra yapı ruhsatlarının iptal edildiğini ve inşaatların durdurulduğunu açıklamıştı.

Böylece, Belediye Encümeni tarafından 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 32. maddesi gereğince yıkımına karar verilen inşaatlar için yasal bekleme süresi de başlamış oldu. Otelin temeli 30 Haziran 2007 tarihinde atılmıştı, şu an da kaba inşaatı tamamlanmış durumda.

Kayseri/Cihan

Yıkım kararını okumak için tıklayın

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde