Yeni çalışanların işteki ömrünü bilen yapay zeka

Yeni çalışanların işteki ömrünü bilen yapay zeka

Çalışanların işten ayrılmasından endişe duyan veya yeni bir çalışanın ne kadar süre burada kalacağını merak eden patronlar, sıradaki kişinin kim olabileceğine dair uyarı almak için yapay zekaya başvuruyor.

Yeni çalışanların işteki ömrünü bilen yapay zeka
16px
24px
26.05.2024 16:19Güncelleme: 26.05.2024 16:59
ABONE OLgoogle
00:00

Tokyo Şehir Üniversitesi profesörü Naruhiko Shiratori tarafından başkentte bir startup ile yaratılan yapay zeka yöneticilerin personele, ayrılmalarını engellemek için hedefli destek sağlamalarına yardımcı olmak amacıyla geliştirildi.

Araç aynı zamanda şirketten ayrılan veya izin alan çalışanlara ilişkin verileri de analiz ederek her firma için bir ciro modeli oluşturuyor. Medya eğitimi uzmanı Shiratori, AFP'ye verdiği demeçte, daha sonra, veriler yeni işe alınan kişilerle beslendiğinde, kimin "yüzdelik puanlarla" ayrılma riskiyle karşı karşıya olduğunu tahmin ettiğini söyledi. "Şu anda AI aracını birkaç şirketle test ediyoruz ve her biri için bir model oluşturuyoruz."

Görüşme bilgilerinin analizi aracı oluşturmak için araştırmacılar, okulu bırakma olasılığı olan öğrencilerin özelliklerini tahmin etmek için yapay zekayı kullanan önceki araştırmaları temel aldı. Artık yapay zeka aracının, iş görüşmelerinden elde edilen bilgilerin yanı sıra kişilerin özellikleri ve kişisel geçmişlerini analiz ederek yeni işe alınanlar için uygun atamalar önerebilmesini sağlayacak şekilde yükseltme yapmayı planlıyorlar.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde