Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu 6 aydır toplanmıyor
Yüksek İstişare Kurulu 6 aydır toplanmıyor

13 Mayıs 2022 Cuma   13:18

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) yeni hükümet sistemindeki aksaklıklar başta olmak üzere mevcut sistemin daha iyi çalışması amacıyla kurulmuştu. Milli Gazete’den Muhammed Vefa’nın haberine göre, önceki dönemlerde her ay Erdoğan başkanlığında toplanan kurul, en son geçtiğimiz yılın Aralık ayında bir araya geldi. Kurul yaklaşık 6 aydır toplanmamasına rağmen üyeler 15 bin TL’nin üzerindeki maaşlarını almaya devam ediyor.

Üç kurul üyesi sessizliğe gömüldü

#reklam#

Son dönemde kurulun toplanmamasında, kurul üyelerinin farklı çıkışlarla gündeme gelmesinin etkili olduğu düşünülüyor. Özellikle Cemil Çiçek’in son günlerde yaptığı çıkışlar Cumhurbaşkanlığı ve AKP içerisinde tartışmalara sebep olurken, diğer kurul üyelerinin sessizliklerini bozmaması dikkat çekiyor. Cemil Çiçek, kısa süre önce şu açıklamalarda bulunmuştu: “Geçmişten ders çıkaralım... Ramazan’da midemizle tuttuğumuz orucu biraz da ağzımızla tutmamız lazım. Demokratik tövbeye ihtiyaç var. Nerede yanlış yaptık diye vicdan muhasebesi yapmak şart.”

Kurulda 4 eski TBMM Başkanı var

Erdoğan başkanlığındaki kurulda İsmail Kahraman, Cemil Çiçek, Köksal Toptan ve Mehmet Ali Şahin yer alıyor.

Daha önce kurulda yer alan Bülent Arınç, bazı açıklamaları nedeniyle Erdoğan ile gerginlik yaşamıştı. Gerginlikten sonra Arınç, YİK üyeliğinden istifa etmişti. 

2019 yılında 15 bin TL maaş alıyorlardı

Kurul oluşturulduktan sonra YİK üyelerinin maaşı hep tartışma konusu oldu. YİK üyesi Mehmet Ali Şahin, 2019 yılı Temmuz ayında yaptığı bir açıklamada, Cumhurbaşkanlığı YİK üyelerinin 15 bin 130 lira maaş aldığını açıklamıştı. Söz konusu süreç içerisinde YİK üyelerinin maaşına da zamların geldiği belirtiliyor.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Cumhurbaskanligi-Yuksek-Istisare-Kurulu-6-aydir-toplanmiyor/264395