Yüksek elektrik faturalarına kesin çözüm!
Yüksek elektrik faturalarına kesin çözüm!

10 Şubat 2022 Perşembe   15:00

Sabah'tan Mevlüt Tezel, yüksek gelen elektrik faturaları için çözüm önerisini yazdı: 

"Hükümet faturaları düşürecek hamleler yapacağını açıkladı. Ama asıl sorun elektrik dağıtım şebekelerinin özelleştirilmesinden kaynaklanıyor! Uzmanlar tüm dünyayı etkisi altına alan enerji krizinin uzun yıllar süreceğini söylüyor. Bu yüzden devletin elektrik sektörüne tekrar hakim olması gerekiyor.

Tartışmamız gereken bir diğer konu da enerji kayıpları. Dünyada kendi enerjisini üreten, enerji kaybını minimuma indiren akıllı bina konsepti hızla gelişiyor. Güneş ve rüzgâr enerjisiyle kendi elektriğini üreten, yağmur suyunu kullanan, hatta ürettiği fazla enerjiyi satan binalar var!

AKILLI BİNALAR

2018 yılında "Güneş paneli zorunlu olsun" diye yazmıştım. Yine aynı öneride bulunacağım. Kentsel dönüşümlerde ve bundan sonra yapılacak yeni binalarda güneş paneli kullanımı zorunlu hale getirilmeli. Hatta eski binalarda bile güneş paneli kullanılması teşvik edilmeli.

Türkiye güneş enerjisinden faydalanmakta en uygun iklim şartlarına sahip ülkelerden birisi. Yazlık evlerde genelde sıcak su, güneş enerjisinden elde ediliyor. Güneş panellerinden elektrik elde etme alışkanlığımız ise çok düşük.

Yeni yapılarda güneş paneli kurmak zorunlu, enerji tasarrufu odaklı akıllı binalar yaparsak elektrik ve doğal gaza bağımlılığımız da düşebilir. Müstakil evlerde küçük rüzgâr türbini kullanımı da teşvik edilmeli.
Örneğin; Almanya, elektrik ihtiyacının yüzde 85'ini yenilenebilir enerjiden sağlıyor.

Dünyada enerji krizi artarak devam edecek. Akıllı binalar yapmazsak biz faturaları daha çok konuşuruz!Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/yuksek-elektrik-faturalarina-kesin-cozum/260701