Dünya hazır giyim endüstrinin başına Türk patron!
Dünya hazır giyim endüstrinin başına Türk patron!

8 Kasım 2021 Pazartesi   12:22

40’ı aşkın ülkeden hazır giyim dernekleri ile 100 binden fazla şirketi ve 20 milyon çalışanı temsil eden Uluslararası Hazır Giyim Federasyonu’nun (IAF) Başkanlığına Türk iş insanı Cem Altan seçildi. Altan,  görevi Belçika’da düzenlenen törenle Han Bekke’den devraldı.

Cem Altan, törende yaptığı konuşmada pandemi ile birlikte tüm sektörlerde olduğu gibi hazır giyimin de çok büyük bir değişim ve dönüşüm sürecine girdiğini söyledi. Bu kritik süreçte dünya hazır giyim sektörüne yön veren IAF’ın başkanlığını üstlenmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Altan, şöyle devam etti:

TEDARİK ZİNCİRİNİN İŞLEYİŞİNDE DÖNÜŞÜME İHTİYACIMIZ VAR

“Pandemi nedeniyle hazır giyimde yaşanan zorlu dönemi aşmak için uluslararası düzeyde iş birlikleri geliştirdik. Bu süreçte dijitalleşme, şeffaflık, sürdürülebilirlik, iş kalitesi başta olmak üzere  tüm tedarik zincirinin işleyişinde dönüşüme ihtiyacımız var. IAF, 1972'de küresel olarak parçalanmış bir endüstriye karşı bir güç olarak kuruldu. Şimdi 2021'de yine çok fazla içe dönük güce karşı durmamız gerekiyor. Pandemi sırasında uluslararası toplantıların önemini öğrendik. Gerektiğinde 3 ay beklemeden online toplanabilmeyi, ancak küresel ağımızı güçlü tutmak için yüz yüze görüşmemiz gerektiğini öğrendik. Sektörümüz ekonomik, insani ve çevresel duvarlara çarpıyor. Örneğin, çevresel ayak izimizi hızla azaltmak zorundayız. Aksi takdirde küresel ısınmaya olan göreceli etkimiz daha da artacak. Dijitalleşme, şeffaflık, sürdürülebilirlik, iş kalitesi, hepsi tüm tedarik zincirinin işleyişinde değişiklik gerektiriyor. Alıcılar ve tedarikçiler, geçişi birlikte yapmak için eşit ortaklar olarak daha fazla çalışmak, daha çok yatırım yapmak zorundalar. 

YENİ YORGUNLUKLARDAN KAÇINMAK ZORUNDAYIZ

#reklam#

Dikkat etmezsek markalar ve üreticiler, birbiriyle çelişen ve örtüşen kurallar ve gereksinimler karşısında boğulacak. Yeni yorgunluklardan kaçınmak için sektörün tüm bileşenlerine ilave olarak kamu otoritesi ve

üniversitelerle çok daha fazla bir araya gelerek küresel çözümler üretmemiz gerekiyor.”

Zor dönemlerin fırsatları da beraberinde getirdiğinin altını çizen Cem Altan, “Doğru ürünü doğru zamanda teslim etmenin anahtarı bizde. Daha sürdürülebilir bir ürün sunmanın anahtarı da bizde.. Öte yandan küçük ve orta ölçekli markalar için, dünyanın her yerindeki talebe bağlanmak için teknolojiyi kullanarak yeni iş modellerine hızla uyum sağlama şansımz var” dedi.

Cem Altan’ın IAF Başkanlık görevi 2 yıl sürecek.

Cem Altan kimdi?…

Aycem Tekstil'in kurucusu Cem Altan, İngiltere’de Nottingham Trent Üniversitesi Tekstil Teknolojisi bölümünden mezun oldu. Altan İHKİB'in yanı sıra Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği'nin de (TGSD) Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyor. 2014'ten bu yana İHKİB’i temsilen IAF Yönetim Kurulu üyesi olan Altan İHKİB'in küresel moda etkinliği Fashion Week Istanbul'un Organizasyon Komitesi Başkanlığı'nın yanı sıra yine İHKİB tarafından düzenlenen Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması'nın jüri başkanlığını yürütüyor.

Uluslararası Hazır Giyim Federasyonu (IAF)  hakkında…

IAF, hazır giyim üreticileri, markaları, dernekleri ve destekleyici endüstri için dünyanın önde gelen federasyonu konumunda bulunuyor. 40'ın üzerinde ülkede bulunan hazır giyim dernekleri,  100 binden fazla şirketi ve 20 milyondan fazla çalışanı temsil ediyor. Merkezi Hollanda'da bulunan IAF, daha güçlü, daha akıllı ve daha sürdürülebilir tedarik zincirleri oluşturmak için üyelerini bir araya getiriyor. Üyelerine değerli bilgiler ve rehberlik sağlayan IAF, daha fazla endüstri standardizasyonu, uyum, iş birliği ve küresel çözümler üzerinde çalışıyor.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Dunya-hazir-giyim-endustrinin-basina-Turk-patron/256940