Yalı sahiplerini yıkan karar!
Yalı sahiplerini yıkan karar!

16 Eylül 2021 Perşembe   17:17

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, AKP’li Pendik Belediyesi’nin Güzelyalı sahilinin doldurulması ile ilgili olarak hazırladığı imar planlarını onayladı. Onaylanan planlar, itirazların yapılabilmesi için bir ay süreyle askıya çıkarıldı. OdaTV'de yeralan habere göre Güzelyalı sahilinin doğal yapısını yok edecek olan dolgu planlarının onay duyurusunda şöyle denildi:

“Bakanlığımızın 13.09.2021 tarihli yazısı ile; İstanbul, Pendik, Güzelyalı Mahallesi sahilinde, kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında hazırlanan ‘Park Alanı’ amaçlı İmar Planları, 13.09.2021 tarihinde onaylandığı bildirilmiştir. Söz konusu planlar, 15.09.2021 tarihinden itibaren bir ay süre ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan panosu ile internet sitesinde askıya çıkarılmıştır.”

“NİTELİKLİ DOLGU”

#reklam#

AKP’li Pendik Belediyesi tarafından hazırlanan ve Çevre Bakanlığı tarafından onaylanan, Güzelyalı sahili dolgu projesinin “Plan Kararları”nda özetle şöyle denildi:

“Pendik Güzelyalı Mahallesi sahilinde kıyı kenar çizgisinden başlayıp denize doğru genişleyen ve batıda Kumcular Kooperatifi Limanı, doğuda Tuzla Tersaneler bölgesi arasında kalan alanda nitelikli dolgu yapılarak park, spor, rekreasyon ve yeşil alanlar oluşturulacak ve alan içerisinde sosyal ve kültürel aktiviteler de yer alabilecektir. İmar planındaki park alanlarında Kıyı Kanunu ve ilgili yönetmeliklerde belirtilen fonksiyonlar, yapı ve tesisler yapılabilecektir.”

Plan kararlarında ayrıca bölgeye taşıt ve yaya yolları ile açık otoparklar da yapılacak.

Askıya çıkan yeni imar planının dosyasında yer alan bilgilere göre; denizden doldurularak oluşturulacak olan park alanı 133 bin 402 metrekare olacak. Bunun 100 bin 268 metrekaresi deniz doldurularak elde edilecek. 33 bin 134 metrekarelik kısmı ise kara alanından oluşturulacak. Yollar ise 13 bin 328 metrekarelik bir alanı kapsayacak. Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/yali-sahiplerini-yikan-karar/255148